Tykadlový rebel Smetana opět nenastoupil do vězení, policie začíná hon

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Bývalý olomoucký řidič MHD Roman Smetana odsouzený za pokreslení předvolebních plakátů do vězení nenastoupil. Termín mu vypršel dnes odpoledne. Svým příznivcům vzkázal, že se nechá dopadnout do pátku. Zasáhnout tím chce do blížících se krajských voleb.

Roman Smetana.

Roman Smetana.,zdroj: Mediafax

Problémy mu tím nekončí. Soudce olomouckého okresního soudu dnes zároveň rozhodl o obžalobě, kterou na něj podal státní zástupce za dřívější vyhýbání se vězení. Zda a jak jej potrestal, zatím nechtěl sdělit. 

Smetana si má za mřížemi odpykat ještě 67 dní. Trest mu byl předčasně v květnu přerušen kvůli stížnosti ministra. Nastoupit měl dnes do 14:00. "Odsouzený v termínu nenastoupil," řekla mluvčí olomoucké vazební věznice Markéta Zimová. To, že do vězení nenastoupí, Smetana již avizoval. Na sociální síti dnes vzkázal, že podle něj nic špatného, aby byl vězněn, neprovedl, není nebezpečný a napravovat se nehodlá. "Jediným důvodem mého věznění tak je přehnaně formální přístup soudů (i zákonodárce) k právu a trestu, a kult nedotknutelnosti soukromého vlastnictví bez přívlastku, tedy bez ohledu na způsob nabytí a charakter věci," uvedl na Facebooku. 

Smetana se již jednou vězení vyhýbal

Smetana se vězení vyhýbal již jednou. Kvůli svému případu měl do věznice nastoupit na konci března. Policii se vydal sám asi po měsíci po odborářské demonstraci v Praze. Státní zástupce na něj v této souvislosti podal obžalobu kvůli maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání, za což mu hrozí až tři roky vězení. Soudce olomouckého okresního soudu Petr Sušil o ní rozhodoval dnes. "Rozhodl jsem se od stolu, to znamená, že jsem nenařizoval hlavní líčení. Zatím nemohu prozradit jak, až obě strany mé rozhodnutí dostanou. Mají právo na opravné prostředky," řekl soudce. Rozhodnout mohl trestním příkazem, ale i zastavením trestního stíhání. 

Smetana brány olomoucké vazební věznice opustil předčasně 24. května kvůli stížnosti ministra spravedlnosti pro porušení zákona. Nejvyšší soud ale stížnost zamítl. Stejně tak neuspěli ani jeho příznivci, kteří podali kvůli jeho případu prezidentovi žádost o milost. Smetana nyní zvažuje, že podá kvůli svému případu stížnost k Ústavnímu soudu. 

Smetana ještě jako řidič olomouckého dopravního podniku pokreslil na protest proti politickým elitám nejméně 30 reklam na autobusech, jež si před volbami v roce 2010 zaplatily politické strany. Kromě nápisů politikům přikresloval tykadla. Tvrdil, že pomalováním reklam chtěl vyjádřit své znechucení z politické scény a korupčních kauz. Nejvíc pokreslených polepů patřilo občanským demokratům, kteří se u soudu domáhali toho, aby řidič uhradil škodu 15.667 korun. Škodu uhradil, odmítl však vykonat veřejně prospěšné práce. Soudkyně Markéta Langerová, manželka politika ODS Ivana Langera, mu proto trest změnila na 100 dní vězení. 

Smetanova kauza se promítla v regionu i do současné krajské volební kampaně. Po jeho vzoru neznámí autoři pokreslili v krajském městě desítky billboardů a volebních plakátů. Lídrům politických stran přikreslili mimo jiné již populární tykadla.

Tagy: vězení Česko podivnost billboard roman smetana

Zdroje: ČTK