Týden bez elektřiny. Krym se bojí zimy, Rusko nachystalo odvetu

- Aktuality autor: mba

Jen do 1. prosince zvládnou nemocnice na Krymu poskytovat plnou lékařskou péči. S pokračující energetickou blokádou, za kterou stojí protiruští aktivisté a krymští Tataři, navíc rostou obavy ze změny počasí a s ní spojenými problémy se zásobováním a dopravou. Proud Krym nedostává už týden.

V obchodech ve městě Balaklava si musí zákazníci svítit svíčkami

V obchodech ve městě Balaklava si musí zákazníci svítit svíčkami,zdroj: Profimedia.cz

Zdravotnická správa Krymu dnes oznámila, že s platností od úterý budou výrazně omezeny naplánované operační zákroky a kromě dětí a seniorů se ruší veškeré preventivní prohlídky. Zastaveny zatím nebyly zdravotnické prohlídky branců, které čeká odvod v zimním termínu, napsala agentura TASS.

Od příštího týdne začíná na Krymu zimní rekreační sezóna, jejímž vyvrcholením jsou tradičně novoroční svátky a v lednu oslavy pravoslavných Vánoc. Krymské ministerstvo pro mimořádné situace ale kvůli výpadkům proudu nařídilo, aby léčebny, hotely a další rekreační objekty zůstaly od 1. prosince uzavřeny, protože nelze zajistit jejich vytápění.

Uhelná odplata z Moskvy

Proud Krym nedostává už týden. Minulý víkend poškodili na jihu Ukrajiny dva sloupy dálkového vedení radikální protiruští aktivisté a krymští Tataři. Opravárenské čety na místo odmítají pustit, dokud Moskva nepropustí politické vězně internované na Krymu a v Rusku. Rusko odvetou omezilo dodávku energetického uhlí na Ukrajinu. Stávající zásoby uhlí Ukrajině stačí na měsíc.

"Je jasně vidět, že dostatečné zásoby uhlí nemáme. Varoval jsem před tím už před třemi měsíci. Požaduji naléhavý plán opatření, abychom si mohli být jisti stabilním výkonem energetiky. Stát na to poskytl nezbytné zdroje, ale nestačí je utratit, musíme mít zásoby uhlí," řekl ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk. Dodal, že už v létě byly patrné snahy Ruska připravit Ukrajinu o dodávky uhlí, protože "ruským cílem je úplná destabilizace Ukrajiny".

Ukrajina ve snaze snížit závislost na povstaleckém Donbasu a na Rusku dováží uhlí z Jihoafrické republiky, které je ale i kvůli dopravě po moři podstatně dražší. Demčyšyn řekl, že Kyjev s JAR o rozšíření dodávky jedná, v prosinci by měly doplout dvě lodi s přibližně 250.000 tunami jihoafrického uhlí. Spolu se stávajícím milionem tun by tak zásoby měly stačit na 45-50 dnů, což podle něj skýtá dost času pro nalezení dlouhodobějšího řešení.

Tagy: Rusko zahraničí Ukrajina Krym krize na Krymu rusko-ukrajinská krize

Zdroje: ČTK