Turisté prchají před bouří, 10.000 jich opustilo mexický Yucatán

- Aktuality autor: Danica Klein

AKTUALIZOVÁNO. Asi 10.000 turistů již opustilo mexický poloostrov Yucatán v obavách z blížícího se hurikánu Rina. Ten sice před úderem na pobřeží zeslábl dnes odpoledne SELČ na tropickou bouři, přesto podle amerického Národního střediska pro hurikány (NHC) přinese na severovýchod Yucatánu silný vítr a až 25 centimetrů srážek.

Na letišti v turistickém letovisku Cancúnu čekaly ve středu tisíce lidí na odbavení a odlet do Evropy či Severní Ameriky. Dnes se provoz letiště zastavil a lety byly odvolány, dokud se bouře nepřežene.

Ve státě Qintana Roo na východním pobřeží Yucatánu, které by Rina měla zasáhnout přímo, zůstává asi 73.000 turistů. Podle místních úřadů by jim však nemělo hrozit nebezpečí a bouři by v hotelech měli v pořádku přestát.

Ve většině škol se dnes nevyučovalo

Mexické úřady evakuovaly asi 2300 lidí z ostrova Holbox a další stovky obyvatel jiných částí pobřeží Yucatánu. Federální vláda do oblasti vyslala 2400 elektrikářů s jeřáby, montážními vozidly a generátory, aby bylo v případě výpadků možné rychle obnovit dodávky proudu.

Ve státech Yucatán a Quintana Roo byly pro rekreační, rybářské a malé lodě uzavřeny přístavy. Ostrov Cozumel uzavřel svůj přístav i větším plavidlům. Ve většině škol v Quintana Roo se dnes nevyučovalo, uzavřeny pro návštěvníky zůstaly i archeologické památky na pobřeží. Na plážích vlály červené vlajky značící zákaz koupání v moři.

Rinu provázel vítr o rychlosti 110 kilometrů v hodině

Střed bouře se ve 20:00 SELČ nacházel 115 kilometrů jižně od ostrova Cozumel při východním pobřeží Yucatánu. Okraj Riny ale už zasáhl pobřeží, neboť podmínky tropické bouře panují do vzdálenosti 140 kilometrů od jejího středu. Rinu provázel vítr o rychlosti 110 kilometrů v hodině a meteorologové z NHC očekávají, že bouře bude dál zvolna slábnout.

V pátek by střed Riny měl přejít podle NHC přes mexickou pevninu a v sobotu se zase vrátit nad moře. Na Yucatánu se po celou tu dobu očekávají přívalové deště provázené silným větrem a nebezpečně silný příboj.

Tagy: boure Mexiko

Zdroje: ČTK