Turecko zablokovalo Twitter, síť prý slouží k vyvolávání nepokojů

- Aktuality autor: Sebastian Kantor

Turecko dnes nad ránem zablokovalo přístup k mikroblogové síti Twitter. Premiér Recep Tayyip Erdogan tím naplnil svou čtvrteční hrozbu a potrestal sociální síť, která je podle něj zhoubná, protože slouží k vyvolávání nepokojů v zemi.

Recep Tayyip Erdogan

Recep Tayyip Erdogan,zdroj: Getty Images

Spojené státy vyjádřily dnes hluboké znepokojení nad zákazem Twitteru a uvedly, že je to proti zásadám demokratického zřízení. Samotná společnost Twitter pro změnu vyslovila naději, že omezení turecké úřady zase brzy zruší. 

Eurokomisař Štefan Füle prohlásil, že je krokem Ankary "vážně znepokojen". Prezident země Abdullah Gül poté vyzval ke zmírnění tohoto opatření a prohlásil, že zablokovány by měly být pouze jednotlivé účty. Podle vicepremiéra Aliho Babacana je blokování populární sítě dočasným krokem. 

"Jsme proti omezení přístupu tureckých občanů k informacím, které ohrožuje jejich možnost svobody projevu a sdružování a je v rozporu se zásadami otevřeného vládnutí," prohlásil dnes mluvčí Bílého domu Jay Carney. Podle něj je toto omezení nejen nebezpečné pro demokracii, ale i pro dodržování všeobecných lidských práv, které "USA hájí na celém světě". 

Opozice se obrací na soud

Turecká opozice se hodlá kvůli cenzuře Twitteru obrátit na soud. Ostatních sítí, jimž premiér rovněž pohrozil zákazem, se omezení zatím netýká, uvedla agentura Reuters. 

"Byly podniknuty kroky k zablokování přístupu (k Twitteru) v rámci soudního rozhodnutí, protože se nepodařilo překonat problémy s vedením Twitteru," řekl Reuters nejmenovaný turecký činitel. Turecký list Hürriyet s odvoláním na vládní zdroje napsal, že lidé odpovědní za provozování Twitteru ignorovali několik soudních rozhodnutí, která na základě stížností tureckých občanů internetovou platformu vyzývala k odstranění některých linků. Síť byla zablokována proto, že prý porušuje soukromí lidí. 

Prezident Gül kritizoval kompletní zablokování sítě, které je podle něj nepřijatelné. Odpojeny by měly být pouze ty stránky, které se provinily proti právu na ochranu soukromí, uvedl Gül, který je Erdoganovým politickým souputníkem z vládní Stany spravedlnosti a rozvoje. 

Komplikace s přibližováním k EU

Cenzuru Twitteru dnes ráno na svém twitterovém účtu odsoudil eurokomisař pro rozšíření unie Füle. "Možnost volně komunikovat a svobodně si vybrat způsob, jak to provést, je základní hodnotou EU," napsal český eurokomisař. Turecko již od roku 2005 s Bruselem vede jednání o přistoupení k unii, která však váznou na různých sporných bodech. Omezování svobody v přístupu k informacím je jedním z terčů kritiky EU. 

S ostrými slovy přišla i eurokomisařka pro digitalizaci a nové technologie Neelie Kroesová. "Zákaz Twitteru v Turecku je nepodložený, nesmyslný a zbabělý. Turci i mezinárodní společenství jej budou hodnotit jako cenzuru. Je to cenzura," napsala na Twitteru. 

Erdogan již ve čtvrtek uvedl, že mu případná kritika ze strany Západu nevadí. "Mezinárodní společenství může říkat to či ono. Mě to vůbec nezajímá. Každý uvidí, jak je Turecká republika silná," prohlásil premiér na shromáždění několika tisícovek svých příznivců v severozápadní provincii Bursa. 

Jde to obejít

Twitter, který dnes slaví osmé výročí založení, svým uživatelům radil, jak blokádu obejít. Facebooku a dalších sociálních sítí, které Erdogan rovněž kritizuje kvůli tomu, že jejich prostřednictvím lidé údajně organizují protivládní demonstrace, se žádný zákaz alespoň zatím netýká. 

Nejsilnější turecká opoziční strana oznámila, že hodlá žalovat soud za jeho rozhodnutí zablokovat Twitter. Jeden z předáků Lidové republikánské strany (CHP) Reuters řekl, že strana chce žalovat rovněž Erdogana za omezování osobních svobod Turků. 

Turecký premiér nedávno označil právě Twitter za jednoho z původců krvavých loňských istanbulských protestů. Další sítě takto konkrétně nezmínil. 

Protesty začaly loni v červnu původně kvůli kácení stromů v parku Gezi u Taksimského náměstí v Istanbulu. Postupně se k nim přidávalo stále více lidí, až se demonstrace rozšířily po celé zemi. Protivládní nepokoje trvají dodnes, a to kvůli korupčním skandálům Erdoganovy vlády i jejím kontroverzním krokům. V únoru Turci vyšli do ulic kvůli zákonu, který zpřísňuje dohled nad internetem. 

Společnost Google řadí Turecko v cenzuře internetu hned vedle Číny. 

Tagy: Twitter Turecko

Zdroje: ČTK