Turci zabili při náletech v Iráku 55 ozbrojených Kurdů

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 19. 9. 2015 19:19) - Aktuality autor: pal

Nejméně 55 kurdských ozbrojenců zahynulo v Iráku po nočních náletech tureckého letectva. Na turecké straně nejsou žádné ztráty. V sobotu o tom informovala agentura Reuters s odvoláním na turecké bezpečnostní jednotky. 

Turecká stíhačka krátce před vzletem. Ilustrační foto

Turecká stíhačka krátce před vzletem. Ilustrační foto,zdroj: ThinkStock

Noční přeshraniční nálet podle nejmenovaných zdrojů tiskových agentur provedlo několik letadel F-4 a F-16 startujících ze základny Diyarbakir na jihovýchodě Turecka. Mířil na tábory PKK a vedle 55 až 60 mrtvých ozbrojenců byly rovněž zničeny rozsáhlé zásoby munice.

Nejméně 85 ozbrojenců zemřelo podle tureckých médií při úterních úderech v Kurdy obývané částech jihovýchodní provincie Tunceli a severního Iráku.

Turecko je členem mezinárodní koalice v Iráku a Sýrii 

Turecko se v létě připojilo k náletům mezinárodní koalici na radikály v Iráku a Sýrii, jeho letadla se však častěji než na islamisty zaměřují na Kurdy.

Násilné střety mezi ozbrojenci z PKK a bezpečnostními složkami jsou v posledních týdnech v Turecku téměř každodenní záležitostí a ani přeshraniční nálety nejsou výjimkou.

Snaha o mírové řešení problémů kolem velké kurdské menšiny v Turecku zkrachovala letos v červenci. Vypuklo nové násilí, které je podle odborníků nejhorší za posledních asi 20 let.

Kurdové odmítli složit zbraně 

O život již přišlo více než 100 příslušníků tureckých bezpečnostních sil a stovky ozbrojenců PKK.

Kurdové tento týden odmítli návrh Ankary, aby složili zbraně a umožnili tak nová jednání o smíru. O autonomii v Turecku bojují od roku 1984 a ozbrojený boj už stál životy na 40 tisíc lidí.

V roce 2012 začala mírová jednání s tureckým státem a až do začátku nynějších násilností konflikt prakticky ustal díky vyhlášenému příměří. Nové násilí se vystupňovalo poté, co turecká armáda začala útočit na pozice PKK na severu Iráku.

Tagy: zahraničí Turecko Irák kurdští separatisté

Zdroje: ČTK