Turci si v historicky první přímé volbě zvolili prezidenta. Bude jím současný premiér Erdogan

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 10. 8. 2014 20:12) - Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Turecko si v prvním kole nedělních prezidentských voleb zvolili nového prezidenta. Stane se jím dosavadní premiér Recep Tayyip Erdogan. Oznámil to turecký ministr spravedlnosti Bekir Bozdag.

Vítěz tureckých voleb Recep Tayyip Erdogan

Vítěz tureckých voleb Recep Tayyip Erdogan,zdroj: Profimedia.cz

Šedesátiletý Erdogan, který vládne zemi více než 11 let, bude prvním tureckým prezidentem zvoleným v přímé volbě. V reakci na své vítězství prohlásil, že národ dal najevo svou vůli. Více hodlá říci až po sečtení všech hlasů. 

Podle neoficiálních výsledků oznámených Erdoganovou vládnoucí Stranou spravedlnosti a rozvoje (AKP) získal její lídr 52 procent hlasů. Triumfoval tak už v prvním kole. "Předseda AKP a premiér Turecka Recep Tayyip Erdogan se stal prvním lidmi zvoleným prezidentem," napsal Bozdag na svém twitterovém účtu. Volební komise oficiální výsledky oznámí až v pondělí. 

Erdogan si i podle průběžného sčítání udržoval velký náskok před kandidátem opozice Ekmeleddinem Ihsanogluem, který obdržel okolo 35 procent hlasů. 

Favorizovanému premiérovi dávaly průzkumy šanci získat až 60 procent hlasů. Nejvýraznější turecký politik za dlouhá desetiletí v poslední době čelil kvůli autoritářskému způsobu uplatňování moci a islamizaci země řadě protestů. 

Premiér neměl 'pořádného' konkurenta

Erdogan v neděli po odevzdání hlasu v asijské části Istanbulu zdůraznil, že lidé činí důležité rozhodnutí "pro tureckou demokracii a pro budoucnost země". 

Opozice nenašla dostatečně charizmatického kandidáta, který by se premiérovi postavil. Sedmdesátiletý Ihsanoglu, někdejší generální tajemník Organizace islámské spolupráce a mezinárodně uznávaný znalec islámské kultury, podle průzkumů neměl šanci Erdogana ohrozit. Opozice se zároveň obávala možných volebních manipulací, které mohly premiérův triumf usnadnit. 

Šéfka skupiny pozorovatelů OBSE Aasa Lindestamová řekla, že hlasování ve volebních místnostech, které kontrolovala, proběhlo hladce. Agentura Dogan uvedla, že v provincii Sanliurfa na jihovýchodě země byl zatčen muž, který chtěl odevzdat hned několik hlasů pro Erdogana. Na policejní stanici se pak údajně propukly potyčky mezi zástupci vládní strany a opozice. 

Ihsanoglu vyzval k jednotě a také tvrdil, že už bylo hlášeno několik nesrovnalostí z volebního procesu. Někteří lidé prý fotografovali své už označené hlasovací lístky mobilními telefony. Je prý možné, že pak tyto fotografie prokazování přízně vůči určitým politickým stranám. Ihsanoglu uvedl, že proto bude vznesena oficiální stížnost. 

Tagy: premiér Turecko prezidentské volby

Zdroje: ČTK