Turci couvají. Erdogan lituje sestřelní ruského letadla

- Aktuality autor: mba

Turecký prezident Erdogan se po několika dnech prudkého sporu mezi Ankarou a Moskvou snaží o zklidnění situace. Diplomatická i ekonomická válka mezi oběma zeměmi vypukla po sestřelení ruského bitevníku nad hranicemi Turecka se Sýrií. Erdogan prohlásil, že incidentu lituje. Se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem by se chtěl sejít na okraj klimatického summitu, který začíná v pondělí v Paříži. Putin ale zatím nabídku k jednání nereflektoval.

Turecká ambasáda v Moskvě polepená výhružnými nápisy po sestřelení ruského bitevníku

Turecká ambasáda v Moskvě polepená výhružnými nápisy po sestřelení ruského bitevníku,zdroj: Profimedia.cz

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dal dnes najevo lítost nad úterním sestřelením ruského bitevníku, které vyhrotilo vzájemné vztahy obou zemí.

"Přejeme si, aby se to bývalo nestalo, ale stalo se to. Doufám, že se něco podobného nebude opakovat," pronesl Erdogan v projevu ke svým stoupencům, během kterého předtím kritizoval ruské vojenské aktivity v Sýrii. Ankara i Moskva by nyní podle něj měly k celé záležitosti přistupovat pozitivněji.

Zatímco Rusko už v průběhu týdne omezilo cesty svých občanů to Turecka či zkomplikovalo cestu tureckým kamionům, Ankara doporučila svým občanům, aby necestovali do Ruska. Důvodem jsou prý obtíže, kterým v Rusku Turci čelí kvůli růstu vzájemného napětí.

Turci jsou nepředvídatelní, zní z Moskvy

Země schopné ovlivňovat politiku Turecka, zejména Spojené státy, by se měly přičinit o to, aby chování Ankary bylo předvídatelné. V ruské televizi to dnes prohlásil prezidentský mluvčí Dmitrij Peskov.

"Je to jednoznačné, mnohé evropské metropole se skutečně distancují od jakékoli solidarity s Tureckem," konstatoval ruský prezidentský mluvčí Dmitrij Peskov, aniž by kterýkoli stát jmenoval. "Teď je skutečně důležité, aby všichni, kdo mohou, využili svůj vliv a zaručili, že jednání turecké strany bude předvídatelné. Ruská letadla nelze sestřelovat," dodal.

Tagy: Rusko zahraničí Turecko ruská intervence v Sýrii

Zdroje: ČTK