Tuniský prezident vyhlásil v zemi výjimečný stav, poté utekl

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Tuniský prezident Zín Abidín bin Alí v pátek po týdny trvajících protivládních protestech rozpustil vládu a slíbil, že do šesti měsíců budou vypsány nové volby. Vyhlásil zároveň v zemi výjimečný stav. Vzápětí ale agentury přinesly zprávu, že ze země utekl.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Zprávu o tom, že prezident opustil kvůli pokračujícím nepokojům zemi sdělil předseda vlády Muhammad Ghannúší, který zároveň oznámil, že se ujímá funkce prozatímní hlavy státu.

Podle agentury Reuters Ghannúší v tuniské státní televizi také uvedl, že v čele státu setrvá až do předčasných voleb, které se by měly uskutečnit do půl roku. V zemi bylo prezidentem zakázáno veřejné shromažďování, byl prodloužen zákaz vycházení a uzavřen vzdušný prostor. Oznámila to tuniská státní televize. Jaká bude ale situace po prezidentově odjezdu, není známo.

V hlavním městě i v pátek pokračovaly protesty proti proti vysoké nezaměstnanosti, korupci, cenzuře tisku a autoritářské vládě současného prezidenta. Demonstranti obsadili střechu ministerstva vnitra a podle agentury Reuters byla v ulicích slyšet střelba. Podobné protesty v dlouhodobě stabilním Tunisku překvapují světovou veřejnost. 

Bin Alí slíbil, že už nebude kandidovat

Bin Alí po dalších střetech mezi policií a demonstranty již ve čtvrtek slíbil, že nebude kandidovat v prezidentských volbách v roce 2014. Jeho příslib v ulicích tuniského hlavního města již v noci vyvolal masové oslavy, které přes den vystřídaly opět demonstrace. Protesty se konaly také v provinčních městech, která byla v uplynulých týdnech ohnisky protivládních nepokojů. 

Před ministerstvem vnitra v pátek asi 8000 demonstrantů žádalo okamžitou rezignaci bin Alího. Lidé zde provolávali hesla jako "Bin Alí, odejdi!" a "Děkujeme, bin Alí, ale už to stačí". Podle agentur demonstranti vylezli na budovu ministerstva. Policie proti demonstrantům použila slzný plyn a v okolí byla slyšet střelba. Stovky lidí se pak rozprchly do okolních ulic. 

V reakci na násilné protesty prezident vyhlásil v celé zemi výjimečný stav. Zákaz nočního vycházení byl prodloužen od 17:00 do 7:00 SEČ. Navíc není povoleno shromažďování více než tří osob a vláda pohrozila, že proti lidem, kteří poruší bezpečnostní nařízení, použije sílu. Podle agentury AFP armáda obsadila mezinárodní letiště a byl uzavřen vzdušný prostor. 

Tragická bilance: Desítky mrtvých civilistů

Podle oficiálních statistik při protestech v uplynulých skoro čtyřech týdnech zahynulo 23 civilistů. Podle očitých svědků a humanitárních organizací je ale bilance mnohem tragičtější. Tuniští zdravotníci citovaní agenturou AP uvedli, že jen od čtvrtečního večera v Tunisu a na jeho předměstích při nepokojích zahynulo 13 lidí a desítky utrpěly zranění. 

Britská cestovní kancelář Thomas Cook oznámila, že ze země evakuuje 1800 klientů. Jde prý o preventivní opatření, sociální nepokoje totiž turistům zatím nezpůsobily žádné zvláštní problémy. 

Češi v zimě masově do Tunisu nejezdí. Je zima

Podle mluvčího Asociace českých cestovních agentur Tomia Okamury se v současné době na pevninské části Tuniska nenachází žádný zájezd českých turistů. V Tunisku je totiž v zimních měsících příliš chladno a cestovní kanceláře obnovují nabídku pobytů v této zemi nejdříve v březnu. 

Podle marketingové ředitelky cestovní kanceláře Firotour Pavlíny Pešové pořádá cestovní kancelář zájezdy pouze na ostrov Džerba. Na pevninské části Tuniska žádné zákazníky v současné době nemá. Je ovšem možné, že v zemi je malý počet individuálně cestujících Čechů. 

Pokud jde o politický vývoj v Tunisku, není podle Reuters nyní jisté, zda prezidentovi oponenti ponechají čtyřiasedmdesátiletého bin Alího ve funkci, nebo budou naléhat na jeho okamžitý odchod. Podle tuniského ministra zahraničí Kamála Murdžaního nelze vyloučit vládu národní jednoty. V této věci zmínil opozičního předáka Muhammada Šibbího, jehož Demokratická pokroková strana (PDP) je uznávána jako opoziční seskupení, nemá však zastoupení v parlamentu.

Tagy: protesty Vláda Tunis

Zdroje: ČTK