Tůma obvinil lídra pražské ODS ze lhaní

- Aktuality autor: red

Kandidát TOP 09 na primátora Zdeněk Tůma obvinil lídra pražské ODS Bohuslava Svobodu a občanské demokraty, že si hledají zástupné důvody, aby nemuseli vytvořit koalici s TOP 09.

V otevřeném dopise, který poslal novinářům, dále uvedl, že Svoboda nemluví pravdu. Za poslední týden to je již několikátý vzájemný výpad mezi TOP 09 a ODS. Tůma zároveň Svobodu vyzval, aby další jednání vedli spolu.

Svoboda řekl, že již v noci Tůmovi na dopis odpověděl. K roztržce chce v pondělí dopoledne vydat prohlášení.

Tůma dopis sepsal v reakci na dva novinové rozhovory se Svobodou. ODS a Svobodu obviňuje, že si mediálně připravují půdu pro koalici s ČSSD. "Jak na našich jednáních, tak v médiích pozoruji, že přicházíte stále s dalšími zástupnými problémy, kterými se snažíte doložit, že my na takovou koalici nejsme připraveni," napsal Tůma.

Lhaní nebo vylhávání?

Dodal, že rozhovory obsahují několik "zjevných nepravd". Brání se například proti tomu, že by při úterním vyjednávání šéf pražské TOP 09 František Laudát označil přímo Svobodu za lháře. Svoboda podle svých slov kvůli této urážce odešel z jednání. Podle Tůmy pouze Laudát vyjádřil podezření, ze se chce z koalice s TOP 09 vylhat.

"Což je vyjádření sice ostré, nicméně není vůbec osobní vůči vám a odráželo vážné pochybnosti o tom, jaké jsou vůbec záměry pražské ODS. A navíc, ve světle vašich dvou sobotních rozhovorů, je taková formulace, bohužel, zcela na místě," dodal Tůma.

Lídr pražské TOP 09 se také zastal místopředsedy strany a ministra financí Miroslava Kalouska. Svoboda v rozhovoru s Lidovými novinami uvedl, že je mezi stranami "těžká shoda u rozpočtového určení daní". Taková změna by prý Praze vzala z rozpočtu 13 či 14 miliard korun. "Jeho (Kalouskova) opakovaná jasná vyjádření, že nové rozpočtové určení daní nepovede k poklesu příjmů pro Prahu, byste laskavě mohl již vzít na vědomí," uvedl Tůma. Kalousek již v sobotu obvinil Svobodu ze lži a požaduje po něm veřejnou omluvu.

Svoboda: Šance na společnou koalici s TOP 09 výrazně poklesly

Tůma dodal, že Svobodovi na středeční osobní schůzce nabídl, aby "s ohledem na zjitřenou atmosféru a současnou obtížnou komunikaci mezi oběma stranami" vedli další jednání spolu. "Máte-li tak silný mandát, jak rád často zdůrazňujete, a je-li opravdu vaším zájmem pravicová koalice, naše osobní jednání by tomu mohlo napomoci. Já takový mandát mám," doplnil Tůma.

TOP 09 jako vítězná strana předložila ODS návrh koaliční smlouvy a označila ji za prioritního partnera. Objevily se ale spekulace, že ODS se chce raději dohodnout s ČSSD. Celostátní vedení TOP 09 v úterý občanské demokraty obvinilo, že jedná ve prospěch podnikatelů, které jsou na ni a ČSSD napojeni. ODS to označila za urážku a odešla z jednání. Ve čtvrtek se občanští demokraté rozhodli ve vyjednávání s TOP 09 pokračovat, Svoboda ale řekl, že šance na společnou koalici výrazně poklesly. Předsedové zastupitelských klubů stran se v pondělí sejdou při vyjednávání nad programovými shodami.

Tagy: ODS Praha primátor

Zdroje: ČTK