Tůma chce změnu a nové lidi v radě. Jenže s ODS

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Povolební vyjednávání o vedení pražské radnice otevře v pondělí dopoledne vítězná TOP 09 s ODS. Lídr TOP 09 a kandidát na primátora Zdeněk Tůma požaduje, aby občanští demokraté přišli s novými lidmi.

Po změně volají podle volebního lídra ODS Bohuslava Svobody i sami občanští demokraté.

"Voliči chtějí vidět změnu ve vedení města, ve stylu, s tím je spojena i personální otázka," řekl Tůma v pořadu televize Prima Partie. Uvedl také, že jednání chce TOP 09 vést i o několika vrcholných úřednících magistrátu, kteří by své funkce měli opustit co nejrychleji. 

Svoboda: Spojuje nás programová shoda

"Chceme jednat se všemi demokratickými stranami, ale jako s první s TOP 09," uvedl Svoboda s tím, že obě strany spojuje programová shoda. 

Svoboda, kterého do čela kandidátky postavila ODS jako novou tvář nespojenou s aférami starého vedení radnice, zdůraznil, že v boji o magistrát sice ODS nezvítězila, v jednotlivých pražských obvodech ale získala víc než TOP 09. "To je pro mne dobré znamení, protože ta lokální politika nebyla tak špatná," řekl s tím, že i základní sdružení ODS chtějí mít v čele radnice nové tváře. 

Tůma bude chtít vyměnit úředníky

Tůma uvedl, že jako primátor bude chtít vyměnit na magistrátu některé úředníky. Bude to i součástí povolebního vyjednávání. Míní, že většina zaměstnanců magistrátu určitě pracuje spolehlivě a chtěla by být na svoji práci hrdá, existují nicméně výjimky.

Definitivní rozhodnutí o všech personáliích by chtěl učinit, až se seznámí s chodem magistrátu, o několika vysoce postavených úřednících má už ale jasno nyní. "Pár postů je jasných a to bych chtěl promítnout do povolebních vyjednávání," uvedl Tůma s tím, že rozhodnutí by mělo padnout v blízké době. 

Další strany doplatily na volební systém

Volby v Praze vyhrála TOP 09 před ODS o sedm procent. Jako třetí skončila sociální demokracie. ODS poprvé v Praze prohrála v boji o magistrát. Magistrátu dosud vládli s nadpoloviční většinou občanští demokraté. Do zastupitelstva se dostali ještě komunisté. Další strany včetně Věcí veřejných a SZ a ED neuspěly. 

TOP 09 v zastupitelstvu, které má nově 63 členů, získala 26 mandátů, ODS 20, sociální demokraté 14 a komunisté tři. Koalici tak může vytvořit jakákoli dvojice ze tří nejúspěšnějších stran. 

Před čtyřmi lety v Praze drtivě zvítězila ODS, která získala 54,4 procenta hlasů, druhou ČSSD podpořilo 15,9 procenta voličů. Do zastupitelstva se dále dostali komunisté se 7,9 procenta, Strana zelených se 7,8 procenta a SNK ED s 5,4 procenta. V obecních volbách do zastupitelstev městských částí v Praze si vítězství ODS podržela. Získala 32,67 procenta mandátů. Druhá TOP 09 má 18,74 procenta.

Tagy: ODS Praha vyjednávání

Zdroje: ČTK