Tsipras představil novou vládu. Finance opět svěřil Tsakalotosovi

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 23. 9. 2015 19:29) - Aktuality autor: pal

Staronový řecký premiér Alexis Tsipras představil svoji vládu. Ministrem financí se opět stal Euklidis Tsakalotos, který v létě vyjednal pro zadluženou zemi záchranný program ve výši 86 miliard eur. Do svých funkcí se vrátili i ministři zahraničí a obrany. Premiér tím chce věřitelům vyslat jasný signál, že bude plnit dojednané požadavky. Tsiprasova vláda už složila přísahu. 

Staronový řecký premiér Alexis Tsipras

Staronový řecký premiér Alexis Tsipras,zdroj: Profimedia.cz

Nová koaliční vláda je opět tvořená levicovou formací SYRIZA a nacionalistickými Nezávislými Řeky. Ministerstvo financí povede nadále Tsakalotos, který v létě pro zadlužené Řecko vyjednal nový záchranný program ve výši 86 miliard eur (2,3 bilionu Kč).

Většina ministrů se vrátila na svá místa 

Na plnění závazků dohody s věřiteli bude dohlížet jeho náměstek v postavení plnoprávného člena vlády, jímž se stal Jorgos Chuliarakis, dlouholetý vyjednávač a ministr financí v prozatímní úřednické vládě premiérky Vasiliki Thanosové.

Do své funkce se vrátí i ministr zahraničí Nikos Kotzias. Předseda strany Nezávislí Řekové Panos Kammenos se opět postaví do čela rezortu obrany.

Nová řecká vláda se zaměří právě především na problematiku přistěhovalectví a rovněž na plnění úkolů vyplývajících z třetího záchranného programu eurozóny.

Tsiprasova vláda už má první skandál 

Tsiprasův kabinet již čelí první kritice za to, že se v ní objevil i politik Nezávislých Řeků Dimitris Kammenos, který v minulosti netajil své antisemitské, homofobní, antiimigrantské a protievropské názory.

Největší pozdvižení z poslední doby způsobil, když na své stránce na internetové sociální síti umístil fotku vchodu do nacistického vyhlazovacího tábora v Osvětimi a místo nápisu Arbeit macht frei (Práce osvobozuje) umístil větu v řečtině Zůstáváme v Evropě.

Poté co byl podle deníku Kathimerini jmenován státním ministrem pro infrastrukturu, dopravu a sítě, jeho účet na stránkách Facebooku byl smazán.

Přesvědčivé volební vítězství Tsiprasovy formace SYRIZA přimělo ke změnám i opoziční konzervativní stranu Nová demokracie, která s 28 procenty hlasů skončila na druhém místě.

Předseda Vangelis Meimarakis, který stranu vedl od července, oznámil, že složí funkci a znovu už se o ni nechystá ucházet. Volba nového předsedy strany se má konat nejpozději v listopadu.

Tagy: dluhová krize Řecko zahraničí SYRIZA řecká politika řecká vláda

Zdroje: ČTK