Trvalé deště přinesou záplavy, varují opět meteorologové

- Aktuality autor: red

Do Česka míří vydatné srážky, které v nadcházejících dvou dnech výrazně zvýší hladiny řek. Připravit by se na to měli zejména obyvatelé západní části země a Vysočiny.

Do páteční půlnoci naprší od pěti do 30 milimetrů srážek, ojediněle až 50 milimetrů, varoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). 

Extrémní srážky čekají meteorologové od poledních hodin v Praze, Středočeském, Jihočeském, Pardubickém kraji a kraji Vysočina. V těchto regionech plus v Plzeňském a Libereckém kraji proto hrozí i velké nebezpečí povodní. 

Výstraha před velmi vydatným deštěm pak platí pro kraje Karlovarský, Plzeňský, Královéhradecký, Liberecký a Ústecký. V Jihomoravském, Zlínském a Olomouckém kraji bude vydatně pršet odpoledne. Rovněž v těchto regionech srážky zvednou hladiny řek, nebezpečí je ale poměrně malé. Varování před povodněmi platí ve všech případech až do odvolání. 

Srážky by sice měly během dnešního večera ustávat, v noci na sobotu se ale vrátí a budou v Česku pokračovat i po celou sobotu, uvedl ČHMÚ. Pršet by mělo přestat až v noci na neděli.

Během soboty naprší většinou do 30 milimetrů vody. V jihozápadních a jižních Čechách, na jihovýchodě středních Čech a na Vysočině meteorologové ale očekávají při intenzivním dešti místy až 60 milimetrů vody. V souvislosti s tím hladiny řek dosáhnou prvního nebo druhého povodňového stupně. Zejména v jižních a jihozápadních Čechách to může být ojediněle až třetí stupeň povodňové aktivity, zdůraznil ČHMÚ.

Jihu Moravy se povodně vyhnou, předpověď se změnila

V souvislosti s nadcházejícími dešti ovšem nehrozí povodně na jihu Moravy, jak původně ČHMÚ avizoval. Přeháňky nebudou tak vydatné, jak se původně předpokládalo, řekl Marek Vyskot z podniku Povodí Moravy. Vodohospodáři podle něj proto zastaví preventivní vypouštění Vranovské přehrady na Znojemsku. Pro jistotu ale o několik centimetrů sníží hladinu Nových Mlýnů níže na toku Dyje. 

"Nejnovější předpovědi hlásí, že se silná průtrž oblasti Vranovsku vyhne. Postihnout by spíše měla Vysočinu a východní Čechy," uvedl Vyskot. Na řece Dyji nyní platí první povodňový stupeň - bdělost na odtoku ze Znojemské přehrady, v Hevlíně na středním toku Dyje a potom na odtoku z vodního díla Nové Mlýny. 

Hladina Vranovské přehrady se snížila od čtvrtečního večera o 70 centimetrů. Její regulace se vyplatila letos na jaře. Hladina vodního díla šla tehdy na své historické minimum - její hladina byla snížena o 11 metrů a pak zabránila povodni.

Zdroje: ČTK