Troubky jsou z 90 procent pod vodou, část lidí odmítá evakuaci

- Aktuality autor: red

Téměř dvoutisícová obec Troubky na Přerovsku, kterou v noci zaplavila voda z řeky Bečvy, je už z 90 procent zaplavena. Podle informací hejtmanství voda v obci místy dosahuje až 1,3 metru a její hladina stále mírně stoupá.

V obci navíc nadále hustě prší. Pokračuje evakuace obyvatel, spousta jich ale odmítá své domovy opustit. Přesná čísla o evakuovaných zatím nejsou k dispozici. Starosta Radek Brázda už ráno ČTK řekl, že lidé, kteří ještě nebyli evakuováni, jsou ve vyšších patrech domů.

"Na polích jsou tady obrovské laguny, ze kterých pořád přitéká voda a postupně natéká do obce," řekl Brázda. Zatopený je i městský úřad, kde sídlí štáb organizující evakuaci. Jedním z mála suchých míst je silnice vedoucí do Tovačova. Kulminace by měla podle odborníků nastat během dnešního odpoledne. Povodí Moravy očekává, že pokles hladiny bude jen velmi pozvolný, protože okolní krajina zadržuje velké množství vody.

Radnice obyvatele vyzvala k dobrovolné evakuaci po půlnoci. Kdy by měla evakuace skončit, zatím podle Brázdy není možné říct. "Záleží na tom, jak jak dlouho nám tady bude ještě Bečva stoupat," dodal starosta. Autobusy v noci obyvatele Troubek převážely do sportovní haly v sousedním Tovačově a do školy v Oplocanech, kde jim pomáhá psycholog.

V Troubkách nyní působí především hasiči řídící záchranné práce a policisté, kteří hlídají opuštěné domy. "Krajská bezpečnostní rada koordinuje pomoc občanům, pro které zajistí zásobování stravou. Armáda byla požádána o postavení velkých vytápěných stanů pro obyvatele i hasiče.

Krajský úřad v úterý ráno sestavil tým, který bude mapovat škody kvůli sestavování požadavků na pomoc od státu," řekl ČTK mluvčí hejtmanství Ivo Heger.

Dvoutisícová obec je symbolem tragických záplav z roku 1997. Živel tehdy v Troubkách zabil devět jejích obyvatel a srovnal se zemí více než polovinu domů. Zbourat se nakonec muselo 335 stavení a o střechu nad hlavou přišla polovina obyvatel. Škody se vyšplhaly na 700 milionů korun.

Tagy: voda povodně řeka troubky

Zdroje: ČTK