Tropické počasí pokračuje, rekordů bude lámat méně

- Aktuality autor: red

Po rekordně teplé sobotě, kdy byly na desítkách míst v Česku překonány historické teplotní rekordy a rtuť teploměrů šplhala k 35 stupňům, bude tropickým dnem i neděle.

Teploty přesáhnou 30 stupňů Celsia, v západní části republiky meteorologové očekávají až 36 stupňů. Rekordy by ale už neměly padat v takové míře jako v sobotu.

"Dneska jsou laťky pro rekordy posunuty výše, dá to více práce je překonat," řekla  pracovnice Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Například v Praze-Klementinu je dosud platná maximální hodnota pro 11. července 36 stupňů z roku 1984.

V sobotu se teploty k rekordním hodnotám vyšplhaly na více než 35 stanicích. V Praze je naměřili v Klementinu, na Karlově i v Libuši. V Klementinu, kde se teploty sledují od roku 1775, neodolala dosavadní nejvyšší hodnota z roku 1959, sobotních 34,9 stupně ji pokořilo o půl stupně. Ještě o něco více bylo na Karlově, a to 35,1 stupně Celsia. V Libuši se rtuť vyšplhala ke 33,3 stupně. 

Podle meteorologů bylo sobotní odpoledne nejteplejším 10. červencem od začátku pozorování i na některých horských stanicích. Například na stanici Desná-Souš v Jizerských horách bylo naměřeno 30,1 stupně, tedy o dva stupně více než před osmi lety. Na krkonošské Labské boudě bylo 24,8 stupně, přičemž dosud nejvyšší hodnota pro uvedený den byla z roku 1995, a to 22,5 stupně. 

Na neděli meteorologové očekávají jasno nebo skoro jasno s nejvyššími teplotami 32 až 36 stupně Celsia, na východě a severovýchodě území kolem 30 stupňů. Tropické počasí by mělo pokračovat i v dalších dnech s tím, že se přechodně slabě ochladí v úterý, kdy by mohlo i zapršet.

Zdroje: ČTK