Tropická bouře Isaac začala bičovat svými větry Floridu a další státy

- Aktuality autor: red

Americké státy Louisiana, Mississippi a Alabama vyhlásily v noci na dnešek stav nouze kvůli blížící se a sílící tropické bouři Isaac v Mexickém zálivu. Pohotovost již v neděli vyhlásila Florida, jejíž jižní pobřeží už začaly bičovat vichry bouře. Isaac by prý mohl brzy začít sužovat i New Orleans, který se ještě zcela nezotavil z řádění hurikánu Katrina. Bílý dům vyjádřil připravenost státům pomoci.

Guvernéři ohrožených států nařídili povinou evakuaci v některých oblastech. Obyvatele vyzvali, aby si udělali zásoby vody, trvanlivých potravin, hygienických potřeb, oblečení a léků. Střed bouře Isaac byl před půlnocí asi 90 kilometrů od Key West na Floridě a živel byl provázen vichry o rychlosti kolem 100 kilometrů v hodině. Floridské úřady se obávají záplav.

Na pobřeží Spojených států by podle meteorologů mohl ničivý živel udeřit někde mezi severozápadní částí Floridy a New Orleansem ve středu. Očekává se přitom, že v tu dobu již bude mít sílu hurikánu druhého stupně na pětibodové Saffirově-Simpsonově stupnici s vichry o rychlosti kolem 160 kilometrů v hodině.

Bouře Isaac se stane nejspíš hurikánem za asi den, uvedlo v noci na dnešek americké Národní centrum pro hurikány (NHC). "Střed bouře Isaac se vzdaluje od Key West podél Floridy, bude se dnes dále pohybovat nad východem Mexického zálivu a přiblíží se v úterý k severnímu pobřeží zálivu," upřesnilo NHC.

"Město New Orleans by mohlo být zasaženo větrem již dnes večer (v úterý ráno SELČ) a zažít špatném počasí v úterý a ve středu," varoval starosta města Mitch Landrieu. 
Ve stejné době před sedmi lety zasáhl hurikán Katrina oblast New Orleansu, kde zabil více než 1800 lidí a způsobil škody ve výši miliard dolarů. Bouře Isaac již v neděli pustošila Haiti, kde zabila nejméně sedm lidí.

Americká vláda a ropné a plynařské společnosti začaly narychlo evakuovat plošiny a další zařízení v Mexickém zálivu. Americké úřady odhadly, že se tak sníží o asi 24 procent produkce ropy a o osm procent produkce zemního plynu.

Pentagon sdělil, že přemístil z Floridy do Texasu a jinam do bezpečí třicítku svých letadel, 22 stíhaček F-16 a osm strojů C-130.

Tagy: moře USA tsunami boure příroda florida Haiti Kuba tornádo

Zdroje: ČTK