Trojice Čechů vysoudila ve Štrasburku odškodné za regulované nájemné

AKTUALITA - Aktuality autor: art

Trojice Čechů vysoudila ve Štrasburku na České republice dohromady 81 tisíc eur (v přepočtu 2,19 milionu korun) za to, že stát porušil regulovaným nájemným jejich práva. 

Evropský soud pro lidská práva. Ilustrační snímek

Evropský soud pro lidská práva. Ilustrační snímek,zdroj: Profimedia.cz

Podle Občanského sdružení majitelů domů v ČR (OSMD) české soudy přiznávají náhrady zhruba o 90 procent nižší, než jsou podle metodiky, kterou zvolil štrasburský soud.

"Aktuální rozsudek konečně rozhodl o odpovídajícím způsobu výpočtu náhrady za omezení vlastnického práva v souvislosti s dlouholetou regulací nájemného," uvedlo v tiskové zprávě sdružení majitelů domů. Sdružení je přesvědčeno, že vedle rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva nemůže obstát způsob, jakým odškodnění vyčíslují české soudy. Ten vychází z nájemného stanoveného v zákoně o jednostranném zvyšování nájemného z bytu pro rok 2007.

Podle evropského soudu má náhrada odpovídat rozdílu mezi tržním a regulovaným nájemným z období před deregulací nájmů. "S trochou optimismu se lze domnívat, že dosavadní 'metodika' minimalizace přiznávané náhrady bude muset být v dohledné době přehodnocena," uvádí OSMD. Vnitrostátní stanovení náhrady uznali štrasburští soudci za nedostatečné, dodává sdružení.

Evropský soud navázal na rozhodnutí z července 2014, ve kterém konstatoval, že byla porušena práva pronajímatelů. Dvěma stěžovatelům přiznal kromě škody na majetku také náhradu nemajetkové újmy dohromady ve výši 162 tisíc korun (6000 eur). Všem třem má navíc Česko zaplatit celkem 227 tisíc korun (8435 eur) na náklady řízení.

Kvůli regulaci nájemného si ve Štrasburku v roce 2005 stěžovalo zhruba pět tisíc vlastníků domů a bytů. Tvrdili, že kvůli regulaci nájemného neměli zaručený ani minimální zisk potřebný na údržbu nemovitostí. Svoji újmu vyčíslili na téměř 50 miliard korun. Sdružení majitelů později soudu vybralo pilotní kauzy, které měly ilustrovat modelové případy.

Deregulace nájemného, která začala v roce 2007, skončila v Česku s posledním dnem roku 2012. Týkala se zhruba 700 tisíc domácností.

Tagy: Česko domácí regulované nájemné pronájem bytů půda a nemovitosti

Zdroje: ČTK