Tripartita odboráře neuklidnila, sobotní demonstrace bude

- Aktuality autor: Jakub Procházka

I když se v pátek na jednání tripartity vláda se zaměstnavateli a odbory dohodla na jednání o reformách a hledání případného kompromisu, odboráři přesto svou plánovanou sobotní demonstraci neodvolali.

Protestním pochodem Prahou a shromážděním na Václavském náměstí chtějí podpořit svou snahu o změnu vládních reformních zákonů. Řekl to šéf Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Jaroslav Zavadil. Nevyloučil ani další nátlakové akce. 

"Zatím se jenom jedná a výsledky nejsou žádné," řekl Zavadil. Nechtěl odhadovat, kolik lidí by se mohlo sobotního protestu zúčastnit. Ve středu nicméně jeho odborářští kolegové odhadovali, že by jich mohly být až desetitisíce. Zavadil uvedl, že další případné akce budou odbory dál připravovat. Podrobnosti nechtěl zveřejnit. "Nikde jsem nepoužil slovo stávka. Uvedl jsem, že to budou jiné nátlakové akce," řekl jen. 

Odbory demonstraci svolaly na protest proti vládní sociální, zdravotní, penzijní a daňové reformě. Podle nich by dopadly hlavně na lidi s nižšími příjmy a dostaly by je do existenčních problémů. Navíc by prý způsobily větší deficit veřejných rozpočtů. 

Tripartita alespoň oddálila hrozbu stávky

Předáci už dřív uvedli, že demonstrace je posledním varováním vládě. Pokud by na jejich připomínky nepřistoupila, mohly by přikročit k nátlakovým akcím. Výsledek tripartity možnost jejich konání ale aspoň oddálil.

Doposud nejradikálnější Odborové sdružení železničářů (OSŽ), které mělo v pondělí rozhodnout o datu případné stávky, totiž jednání alespoň částečně uspokojilo. "Je tu minimálně čtrnáct dnů prostor na další vyjednávání," řekl ČTK jeho předseda Jaroslav Pejša. 

Drábek: Vláda od reforem neustoupí

Podle ministra práce Jaromíra Drábka (TOP 09) vláda od reforem neustoupí. Chce o nich ale dál se zaměstnavateli a odboráři jednat a případně se dohodnout na možných změnách. "Pokud jednání povedou ke shodnému názoru, shodnému postupu, tak já ho budu respektovat," řekl Drábek. Před dvěma měsíci přišel na demonstraci postižených proti sociální reformě. Vystoupil tehdy na pódiu a své záměry vysvětloval. V sobotu se na Václavské náměstí se ale nechystá. Prý ho pořadatelé nezvali. 

Premiér Petr Nečas je přesvědčený, že reformy, které připravuje vláda, přinesou pozitivní výsledky. "Já pevně doufám, že zvítězí především politická odpovědnost, vládní koalice se zaměří na úkoly, kvůli kterým byly tři strany zvoleny," komentoval záměr odborů Nečas. 

Demonstrace začne v 11:55 pochodem od Domu odborových svazů na pražském Žižkově. Odtud demonstranti půjdou přes křižovatku U Bulhara a Wilsonovu ulici do horní části Václavského náměstí, kde se bude od 13:00 do 14:30 konat hlavní část protestu. Na demonstraci mimo jiné přijedou autobusy z krajů a z Moravskoslezského kraje dva mimořádné vlaky. 

Policie nasadí stovky lidí

Policie počítá s nasazením stovky lidí. Od 08:00 bude v ulicích metropole dohlížet na veřejný pořádek pořádková a dopravní policie, kriminální služba nebo policisté se psy a policisté na koních. Připraveni budou i členové antikonfliktního týmu.

"Ti se zaměří na pochod, který půjde ulicí Seifertova, dále Wilsonova až na Václavské náměstí. Dopravní policisté při přechodu průvodu ulicí Wilsonova, pokud to bude nutné, na nezbytně dlouhou dobu odkloní silniční dopravu, aby nenastala žádná kolizní situaci a co nejméně byl narušen provoz," uvedla policejní mluvčí Eva Kropáčová. Policie zároveň vyzvala řidiče, aby se těmto místům v sobotu raději vyhnuli. 

Magistrát počítá s omezením provozu v Seifertově ulici mezi 10:30 a 12:30. Dál předpokládá, že křižovatka u Bulhara bude neprůjezdná či funkční v omezeném rozsahu mezi 12:10 a 13:30. Na Wilsonově ulici po Václavské náměstí bude provoz omezen mezi 12:10 a 14:00.

Tagy: Vláda demonstrace odbory

Zdroje: ČTK