Tři Ukrajinci vykořisťovali dělníky, potvrdil ústecký soud

- Aktuality autor: Nikola Velvarská

Ústecký krajský soud i napodruhé odsoudil tři Ukrajince, kteří jsou obžalováni z obchodování s lidmi a z využívání jejich otrocké práce. Soudkyně všem třem uložila pětileté tresty, hrozil jim až trojnásobek.

V letech 2008 a 2009 podle obžaloby zneužívali práci více než 20 Rumunů a Bulharů, které pronajímali minimálně třem firmám. Všichni tři u soudu trvali na své nevině. První rozsudek zrušil vrchní soud a nařídil další dokazování. Rozsudek není pravomocný, všichni obžalovaní se odvolali.

Ukrajinci si Bulhary a Rumuny najali s tím, že budou sklízet chřest. "Slibovali jim 12.000 až 18.000 korun měsíčně plus dopravu a stravu zdarma. Po příjezdu poškozeným odebrali doklady, aby byli na práci závislí, zrušili jim jídlo a nutili je pracovat v těžkých podmínkách," uvedla ve zdůvodnění rozsudku soudkyně Kamila Elsnicová. Dělníci ale brzy začali utíkat a kontaktovali ambasádu i diecézní charitu.

Dělníci jedli z popelnic

Za týden práce v 12 až 18hodinových směnách prý dostávali maximálně 500 korun. Sklízeli hlavně chřest a pracovali v roudnickém masokombinátu firmy Procházka. Policii řekli, že je Ukrajinci žijící na Mělnicku týrali, mlátili a vyhrožovali jim zabitím. Aby neumřeli hlady, museli prý vyjídat popelnice. Druhá strana tvrdí, že dělníci byli líní Romové, kteří nechtěli pracovat.

"Byli to lidé, kteří doma ani neměli elektřinu, tak proč mi někdo klade za vinu neodpovídající ubytování?" ptal se soudu jeden z obžalovaných Volodymyr Dublenyč. Výpovědi dělníků jsou prý zmanipulované. "Nikdo z poškozených tu nebyl. Já kdybych měl pocit, že mám pravdu, šel bych z Rumunska třeba i pěšky," prohlásil v dubnu. Soudkyně jeho argumentaci odmítla, vyvrátila jinými důkazy a uvedla, že Romů bylo mezi poškozenými jen několik.

Obžalovaní se hned odvolali

Ukrajinci tvrdí, že na projektu nic nevydělali a kvůli útěkům skončili ve ztrátě. Podle zajištěné dokumentace si ale jeden z organizátorů Vasyl Benca vydělal pronajímáním dělníků minimálně 23 milionů korun. Přitížila mu i korespondence se zaměstnankyní jednoho klienta, která mu vyčítala, že od začátku roku už uteklo 60 lidí. "I proto je soud přesvědčen, že trestná činnost byla rozsáhlejší, prokázat se ji ale nepodařilo," uvedla soudkyně.

Původní rozsudek byl k Bentsovi a Dublenyčovi tvrdší a ukládal jim sedmileté tresty, druhý vyšel ze starého trestního zákona a dal všem jen pět let vězení, tedy na spodní hranici sazby. Rozsudek není pravomocný, všichni tři obžalovaní se na místě odvolali.

Tagy: soud ústecko dělníci

Zdroje: ČTK