Tři roky bez trestu: Policie ubila mladíka (26) ve vazbě

- Aktuality autor: Michal Polák

Belgičany otřásla televizní reportáž, která ve čtvrtek večer ukázala, jak jistý mladý muž zemřel v roce 2010 v policejní cele na předměstí Antverp v důsledku policejního násilí. Belgická ministryně vnitra Joëlle Milquetová dnes označila za skandální a nepřijatelný nejen samotný čin, ale i to, že za něj dosud nebyl nikdo potrestán. 

násilí, ilustrační foto.

násilí, ilustrační foto.,zdroj: ThinkStock

Případ začal ráno 6. ledna 2010, kdy se 26letý Jonathan Jacob na ulici obrátil na policejní hlídku o pomoc. Jako nadšenec do posilování se stal závislým na amfetaminech a ten den trpěl abstinenčními příznaky. Policisté ho odvedli na psychiatrii, která muže odmítla přijmout pro jeho zjevnou agresivitu. Mladík, který se mezitím svlékl do naha, tak skončil v malé policejní cele. 

Prokuratura nařídila policii muže znehybnit, aby mu lékař mohl píchnout uklidňující injekci. Policie k tomu přivolala zásahovou jednotku, jejíž příslušníkům se říká "Rambo". Šest policistů v helmách s pendreky a štíty hodilo do cely ohlušující petardu a poté se vrhlo na mladíka. Jeden z nich mu zasadil pět ran pěstí. Jacob se přestal hýbat a lékař konstatoval, že zemřel na vnitřní krvácení, které vyvolal tvrdý policejní zásah. 

Místní politici a média odsoudili tehdejší policejní zákrok jako "naprosto nepřiměřený". Belgická justice se rozhodla stíhat policistu, který mladíka bil, a představitele psychiatrického střediska, které se o muže závislého na práškách odmítlo postarat.

Tagy: Belgie Antverpy Policejní násilí

Zdroje: ČTK