Trestných činů ubylo. Práce policie se zlepšila, říká Pecina

- Aktuality autor: red

Počet trestných činů v loni meziročně klesl o 3,2 procenta a byl nejnižší od roku 1992. Po jednání vlády, která v pátek schválila strategii prevence kriminality do roku 2011, to řekl ministr vnitra Martin Pecina.

Důvodů poklesu kriminality podle ministra může být více, hlavním je zlepšení práce policie. 

Snížení se týkalo naprosté většiny trestných činů, uvedl Pecina. Mírné zvýšení podle něj bylo pouze u mravnostních deliktů. "Primární důvod je v tom, že ta policie je schopna lépe se koncentrovat, lépe se zaměřovat na ty drobné skutky, protože těch je samozřejmě v tom číselném vyjádření absolutní většina. 

Podle dříve zveřejněných čísel se v roce 2009 stalo zhruba 333 tisíc trestných činů, což je o téměř jedenáct tisíc méně než předloni.

Objasněnost trestných činů velmi mírně vzrostla na 38,3 procenta. Klesl například počet vražd. Předloni jich statistiky evidovaly 202, vloni pak 181. Policisté zaznamenali také pokles úvěrových podvodů či zpronevěr. Vloni také bylo ukradeno méně motorových vozidel, loupilo se ale zcela stejně jako předloni - policisté řešili 4515 loupeží. Počet mravnostních trestných činů se zvýšil o 50 na 1730. 

Policisté také v loňském roce zaznamenali nárůst extremismu. Evidují totiž více trestných činů jako jsou podněcování k národnostní a rasové nenávisti či podpora a propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka; vzrostl také počet případů výtržnictví na sportovních a veřejných akcích. 

Nejméně objasněným typem trestné činnosti i nadále zůstávají majetkové trestné činy, mezi které patří například krádeže - policisté jich vloni objasnili 18 procent. Naopak úspěšní tradičně byli při řešení mravnostních a násilných trestných činů.

Tagy: ministr vnitro

Zdroje: ČTK