Třem nejvyšším soudům důvěřuje většina Čechů, zjistil STEM

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Třem nejvyšším soudům v Česku, to znamená Ústavnímu soudu, Nejvyššímu soudu a Nejvyššímu správnímu soudu (NSS), důvěřuje podle nejnovějšího průzkumu agentury STEM většina lidí.

ÚS důvěřuje 61 procent, NS 65 procent a NSS 64 procent dotázaných. Všem těmto soudům důvěřuje většina lidí dlouhodobě, zjistil průzkum, který se konal na přelomu letošního ledna a února. 

Česká veřejnost je v hodnocení práce soudů poměrně kritická, podle lednového průzkumu STEM hodnotí jejich práci jako dobrou jen čtvrtina populace.

Důvěra v ÚS a NS stále roste

Avšak nejvyšší soudní instituce hodnotí většina občanů příznivě - Ústavnímu, Nejvyššímu a Nejvyššímu správnímu soudu důvěřují více než tři pětiny populace. Důvěra lidí v tyto orgány od předchozího, loňského podzimního průzkumu ještě o několik procent vzrostla. 

Nejvyšším soudním institucím častěji důvěřují lidé se středoškolským a vysokoškolským vzděláním, dobře materiálně zajištění, lidé, kteří se zařazují do vyšší nebo střední společenské vrstvy a myslí si, že Česko se vyvíjí správným směrem, a rovněž sympatizanti ODS a TOP 09. Naopak nejnižší míře důvěry se těší mezi příznivci KSČM.

Průzkum se konal 28. ledna až 4. února 2011. Bylo při něm dotázáno 1246 lidí starších 18 let.

Tagy: pruzkum STEM soudy

Zdroje: ČTK