Třebíčská záměna dětí se vrací k soudu

- Aktuality autor: red

Případ záměny dětí v třebíčské nemocnici se po roce vrátí před soud. Nemocnice nesouhlasí s odškodným 3,3 milionu Kč, které jí loni v lednu nařídil uhradit brněnský krajský soud. Rodiny žádaly 12 milionů korun.

Nemocnice se proti výši odškodného odvolala k Vrchnímu soudu v Olomouci, který bude případ řešit ve středu 20. ledna, jak řekl právní zástupce nemocnice Ondřej Dostál.

Nemocnice své pochybení přiznala, nabídla však jako satisfakci celkem 600.000 korun, což se rodičům děvčátek zdálo málo. Rodina Libora Broži nakonec vysoudila 1,2 milionu korun a rodina Čermákových 2,1 milionu korun. U všech odškodněných se částka liší, protože újma byla podle soudce Michala Ryšky individuální. Nejvíce, a to milion korun, vysoudila za způsobenou újmu Jaroslava Čermáková.


"Naše stanovisko je pro jednání u Vrchního soudu neměnné, s výší odškodnění nesouhlasíme. Nemocnice je ochotna poskytnout zadostiučinění v řádu statisíců korun," řekl dnes ČTK ředitel třebíčské nemocnice Leoš Novotný.

Podle Dostála se nemocnice odvolala nejen kvůli výši odškodného, ale také proti úvahám, na nichž je rozhodnutí soudu založeno. "Znalci uvedli, že u dětí se mohou kvůli záměně projevit nepříznivé následky, ale ty se mohou - pokud vůbec - ukázat až časem, přičemž soud poskytl odškodnění už teď. Kompenzace by měla přijít až ve chvíli, kdy se následky projeví," řekl Dostál. I psychologové podle něj připustili, že vývoj dětí bude zcela normální;odškodnění by v takovém případě neodpovídalo závažnosti případu.

Rodiny, jimž byly děti vyměněny, souhlasí s výši odškodného, jíž stanovil brněnský soud. "Rodiny nemají jiné požadavky, chtěly by, aby se záležitost už definitivně uzavřela a byl klid," řekl Milan Smejkal, který v minulosti vystupoval jako mluvčí obou poškozených rodin.

Případ začal 9. prosince 2006, kdy se Jaroslavě Trojanové a Liborovi Brožovi z Jabloňova na Žďársku v třebíčské porodnici narodila dcera Nikola. V téže porodnici se ten den Janovi a Jaroslavě Čermákovým z Přibyslavic na Třebíčsku narodila dcera Veronika. Při koupání je zdravotníci zaměnili. Matky sice již druhý den měly podezření, že děti nejsou jejich, sestry je ale prý ujistily, že vše je v pořádku.

O několik měsíců později si Libor Broža nechal udělat testy DNA, které ukázaly, že není otcem dívky, kterou vychovával. Následně byla záměna odhalena. Oba páry si po čase dívky vyměnily. Rodiče ale poté tvrdili, že nejsou šťastni. Své biologické děti mají sice rádi, milují prý ale děti, o které pečovali po porodu. Oba páry také popsaly, že po odhalení záměny se zhoršilo jejich soužití s partnery.

Podle Smejkala se v současné době obě rodiny stále pravidelně stýkají, slaví společně svátky a narozeniny. "Matky spolu dobře vycházejí, dárky se vždy nakupují pro obě děti najednou," dodal Smejkal.

Kvůli odvolání nemocnice zatím rozsudek o odškodnění nenabyl právní moci, rodiny proto zatím žádné peníze nedostaly. Výdaje na testy, soudní výlohy a další náklady dosáhly podle Smejkala desetitisíců korun. Doteď získaly obě rodiny pouze dar 100.000 korun od kraje Vysočina jako zřizovatele nemocnice na náhradu výdajů vzniklých chybou nemocnice.

Zdroje: ČTK