Trápí mě špatný zrak a chudoba, psal Beethoven v dopise oceňovaném na 100 tisíc eur

- Aktuality autor: Danica Klein

Vzácný dopis skladatele Ludwiga van Beethovena se jako součást dědictví dostal do rukou hudebního institutu v severním Německu. Skladatel si v šestistránkovém listu stěžuje na nemoc a nedostatek peněz. Cena dokumentu se odhaduje na více než 100.000 eur (skoro 2,6 milionu korun). Zpravodajský server BBC napsal, že odborníci o listu z roku 1823 věděli již dříve, i tak ale upozorňují na jeho velkou historickou hodnotu.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Beethoven v dopisu žádá harfistu a skladatele Franze Antona Stockhausena, aby mu pomohl najít zájemce, který by koupil Missu Solemnis, mši, kterou ten rok dokončil. Třiapadesátiletý skladatel v něm kromě problému s penězi píše také o zrakových obtížích, kterými tehdy trpěl.

Dopis obsahuje Beethovenův podpis a nese originální pečeť. Skladatelovo písmo v něm vypadá neuspořádaně a stáčí se doprava. "Beethoven nebyl skladatel s úhledným rukopisem," řekl o listu plném škrtanců a oprav Stefan Weymar z Brahmsova institutu v Lübecku. "Je to spontánní, něco napsal, pak to přeškrtal, jeho myšlenky šly dál, jak postupoval." Adresát dopisu byl předkem učitelky hudby Renate Wirthové, do jejíchž rukou se list dostal. V lübeckém Brahmsově institutu bude vystaven od příštího týdne.

Ludwig van Beethoven se narodil 16. prosince 1770 v Bonnu do hudební rodiny. Z díla má epochální význam jeho devět symfonií.Beethoven byl také prvním významným hudebníkem, který pracoval nezávisle na šlechtických chlebodárcích. V posledních letech života skladatel prodělal řadu nemocí. Od konce roku 1826 už byl upoután na lůžko a skonal 26. března 1827.

Tagy: dokument dopis

Zdroje: ČTK