Tragický začátek prosince: Na silnicích už je 12 mrtvých
3. 12. 2009 – 14:21 | Zpravodajství | red
Za první dva prosincové dny policisté na silnicích napočítali už dvanáct mrtvých. Ve čtvrtek to oznámil ředitel dopravní policie Leoš Tržil.
Od začátku letošního roku do konce listopadu dopravní policisté však evidují jen 762 obětí nehod, tedy o 139 méně než v témže období loni. Také letošní listopad byl oproti lonskému daleko méně tragický. Zahynulo jen 59 lidí, což je od vzniku samostatné ČR v tomto měsíci nejméně.
Z dvanácti prosincových obětí je šest chodců. Za nehodami je často i špatné počasí. Tržil upozornil, že policisté chystají preventivní kontroly v období Vánoc.
Podle šéfa dopravních policistů nejčastěji v případě dopravních nehod řidiči nepřizpůsobili rychlost, nevěnovali se plně řízení vozidla nebo byli opilí. Chodci si zas podle Tržila neuvědomují, že nemají absolutní přednost na přechodech, nepoužívají reflexní prvky, a přitom jsi nejsou vědomi toho, že v noci nejsou na přechodech dost viditelní.
Policie chystá v období vánočních svátků preventivní dopravní kontroly v blízkosti nákupních center. "Budeme kontrolovat požívání alkoholu za volantem, dodržování rychlosti i technický stav vozidla," dodal Tržil.
Podle něj jsou řidiči v období Vánoc nervóznější, a tak také apeloval na to, aby si na nákupy vyčlenili více času, a zbytečně tak nezavinili nějakou tragickou nehodu.