Tragédie v Chorvatsku: Nemocnici v Gospiči opustila další žena

- Aktuality autor: Danica Klein

Na cestě z nemocnice v chorvatském Gospiči zpět do Česka je další zraněná česká turistka, v tomto zdravotnickém zařízení po sobotní nehodě českého autobusu tedy zůstávají čtyři pacienti, řekla česká konzulka v Rijece Jindra Malá. Zároveň se zlepšuje stav dvou těžce zraněných dívek, o které se starají lékaři v Záhřebu.

Podle Malé by nemocnici v Gospiči mohla už dnes opustit ještě jedna zraněná turistka. Ředitelka tohoto zdravotnického zařízení Marija Vrkljanová Ilijevská portálu jutarnji.hr řekla, že čeští pacienti by měli být propuštěni nejspíš do konce týdne. Kromě zlomenin mají po celém těle pohmožděniny, jeden ze zraněných trpí silnými závratěmi. "Domů budou moci jet, až si budeme jisti, že se stav nemůže zkomplikovat," řekla ředitelka.

Ošetřující lékař 13letých sester-dvojčat, které leží v záhřebské univerzitní nemocnici, řekl, že ta s lehčím zraněním je bez teplot. Její sestře, která utrpěla mnohočetná zranění včetně úrazu mozku, zdravotníci snižují dávky sedativ. Dívka je nadále v umělém spánku, ale začíná prý reagovat. Zatím podle lékaře není jasné, zda bude probouzena dnes nebo v úterý. S dívkami jsou jejich rodiče, kteří autobusem necestovali.

Čtěte více: Chorvatští znalci prozkoumají vrak českého autobusu

Autobus s českými turisty havaroval v sobotu časně ráno na dálnici A1 ve střední části Chorvatska. Osm z 51 lidí ve vozidle nehodu nepřežilo. Její příčina zatím není známa, v Chorvatsku se hodně spekulovalo o tom, že řidič za volantem usnul. Dnes zřejmě vyšetřování zásadním způsobem nepokročí, protože v Chorvatsku je státní svátek.

Podle portálu večernji.hr se Češi ve statistikách obětí na chorvatských silnicích pohybují kolem průměru. Jak uvádí tamní ministerstvo vnitra, loni zemřel v Chorvatsku při nehodě jeden český občan, stejně jako o rok dříve.

707 lidí zahynulo

Zatím nejvíce Čechů v jednom roce zahynulo před čtyřmi lety, kdy si nehody vyžádaly životy šesti turistů. Rok 2008 byl vůbec nejtragičtější pro Slováky, a to kvůli nehodě autobusu se 14 oběťmi, která se stala nedaleko místa, kde se v sobotu po nárazu do sloupu se značením převrátil český autobus.

Za loňský rok drží mezi cizinci smutný rekord na chorvatských silnicích Slovinci, jichž zemřelo sedm, následováni občany Bosny a Hercegoviny.

Loni zemřelo na chorvatských silnicích celkem 415 lidí, což je nejméně za poslední roky. V ČR, jež má zhruba dvojnásobně více obyvatel než Chorvatsko, zahynulo loni při dopravních nehodách 707 lidí, nejméně od roku 1990.

Tagy: nehoda Dovolená Češi autobus mrtví

Zdroje: ČTK