Tradice nebo rasismus? Nizozemsko řeší Černého Petra

- Magazín autor: var

Vášnivá debata, která se v Nizozemsku vede o tom, zda je tradiční předvánoční postava Černého Petra projevem rasismu, bude pokračovat.  Nejvyšší správní soud totiž odmítl rozhodovat o tom, zda se v případě tohoto dlouholetého zvyku jedná o diskriminaci, jak někteří tvrdí. Zároveň ale zvrátil předchozí rozsudek, který vedení města Amsterodam káral za to, že účast Černého Petra na oslavách dovolil. 

Černý Petr (Zwarte Piet) je v Nizozemsku tradiční folklórní postavičkou

Černý Petr (Zwarte Piet) je v Nizozemsku tradiční folklórní postavičkou,zdroj: ThinkStock

Černý Petr (Zwarte Piet) je v Nizozemsku pobočníkem svatého Mikuláše, jemuž pomáhá rozdávat dětem dárky. Podle legendy prolézá s dárečky komínem do krbu, a možná i takto se postupně vyvinula jeho podoba - vystupuje jako černoch v barevném historickém kostýmu. Podle kritiků tohoto zvyku ale může upomínat i na to, že bohatí Nizozemci dříve najímali černochy jako exoticky vypadající sluhy. A každoroční ztvárňování Černého Petra, jehož představují zejména běloši se začerněnými tvářemi a afro parukou, prý pouze posiluje negativní stereotypy v zobrazování černochů. 

Soud dal letos kritikům za pravdu, když rozhodl, že amsterodamská radnice neměla loňské opulentní oslavy příjezdu Svatého Mikuláše do města dovolit. Argumentoval při tom "negativní stereotypizací černochů". Právě tento verdikt mohl ovlivnit letošní oslavy, které pravidelně připadají na první sobotu po svatém Martinovi, tedy na tento víkend. To by se ale nakonec stát nemělo, protože odvolací soud starostovi města vzkázal, aby tento verdikt při organizaci svátku nebral v potaz. 

Tagy: Nizozemsko diskriminace rasismus Vánoce folklór černoch zvyky a tradice justice a soudy

Zdroje: ČTK