Tornádo v Oklahomě má na kontě smrt 91 lidí, včetně 20 dětí

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Mohutné tornádo zabilo v pondělí v Oklahomě nejméně 91 lidí, včetně 20 dětí. Dalších nejméně 145 zraněných, z toho 70 dětí, převezli záchranáři do nemocnic. Řada lidí je v kritickém stavu. Počet mrtvých podle úřadů zřejmě ještě poroste. Americký prezident Barack Obama vyhlásil v Oklahomě stav katastrofy a přislíbil oblasti rychlou pomoc. Jde o nejničivější tornádo na území USA za poslední dva roky.

Následky tornáda v Oklahomě

Následky tornáda v Oklahomě,zdroj: Profimedia.cz

Větrný vír, který podle údajů Národní meteorologické služby (NWS) dosahoval šířky až 800 metrů, zasáhl oblast pětapadesátitisícového města Moore jižně od Oklahoma City, kde zcela zničil desítky domů. Zranění nemohli být ošetřeni v jedné z místních nemocnic, kterou živel rovněž zasáhl. "Zdá se, že jsme přišli o nemocnici. Projížděl jsem kolem ní před chvilkou a je celkem dost zničená," řekl starosta Moore Glenn Lewis. 

Podle amerických médií tornádo přímo zasáhlo nejméně dvě školy, z nichž záchranáři vyprostili žáky a učitele. Základní škole Plaza Towers vítr utrhl střechu a zbořil zdi. Záchranáři a dobrovolníci si podávali vyproštěné děti v živém řetězu, řadu z nich se podařilo zachránit bez zranění. 

Pátrači s pomocí vycvičených psů ale našli také nejméně dvě desítky mrtvých dětí. Oklahomská soudní lékařka Amy Elliottová oznámila agentuře AFP, že většině z nich bylo méně než 12 let. 

Následky tornáda v Oklahomě

Následky tornáda v Oklahomě,zdroj:Profimedia.cz

Prezident Obama vyhlásil v Oklahomě stav katastrofy. Ten umožní úřadům rychlejší rozhodování a postižené oblasti efektivnější čerpání státní pomoci. Bílý dům zároveň informoval, že vládní pomoc může zahrnovat například finanční podporu dočasného bydlení, oprav domů, náhradu ztrát nepojištěného majetku či podporu dalších aktivit směřujících k obnově regionu. V telefonátu s oklahomskou guvernérkou Mary Fallinovou vyjádřil Obama svou účast obyvatelům postiženým tragédií. Federální úřady vyslaly do oblasti speciální krizový tým. Na internetu se již začaly organizovat sbírky na pomoc postiženým. 

NWS ohodnotila tornádo stupněm EF4, což je na Fujitově stupnici síly tornád druhý nejvyšší stupeň. Větry uvnitř víru dosahovaly podle meteorologů rychlosti až 320 kilometrů za hodinu. Takové rychlosti dosáhne podle AP méně než jedno procento všech tornád na území Spojených států. 

Město dostalo od meteorologů varování 16 minut předtím, než větrná bouře udeřila minutu po 15:00 místního času (22:01 SELČ). Podle NWS je přitom průměrný čas varování před samotným úderem bouře u tornád deset minut. 

Reportéři tvrdí, že jde o největší smršť za 18 let ve městě Oklahoma

Podle meteorologů jde o nejničivější tornádo od roku 2011, kdy větrná smršť zabila ve státě Missouri 161 lidí. Za loňský rok zemřelo kvůli tornádům v celých USA 70 lidí. 

Město Oklahoma City zasáhlo v minulosti podle webových stránek místní samosprávy více tornád než kterékoli jiné město USA. Stejná oblast byla v roce 1999 zasažena větrnou bouří nejvyššího stupně intenzity, jejíž větry dosahovaly bezmála 490 kilometrů za hodinu. V obci Moore tehdy přišlo o život 41 osob. 

Komentátoři místních televizních stanic se však shodují, že dopad nynější bouře je nejhorší, jaký kdy viděli. "Za těch osmnáct let, co dělám zprávy o tornádech v Oklahoma City, jsem nic podobného neviděl. Tohle je bez debat to nejhorší," prohlásil reportér stanice KFOR Lance West.

Tagy: tornádo Oklahoma

Zdroje: ČTK