Topolánek: Potvrzením mého mandátu bude schválení Vize 2020

- Aktuality autor: red

Předseda ODS Mirek Topolánek bude za potvrzení svého mandátu na nadcházejícím kongresu ODS považovat schválení střednědobé vize strany, kterou chystá jeho programový tým.

Kongres by podle něj měl být demonstrací předvolební jednoty a neměl by v žádném případě měnit vedení. Není k tomu podle něj důvod mimo jiné proto, že ODS s lídry, které si vybrala loni, ještě žádné volby neprohrála.

Mirek Topolánek ve čtvrtek v České televizi prohlásil, že pokud se kongres naplánovaný na 21. a 22. listopadu změní na volební, nebude se znovu ucházet o svou funkci. Hlasování o předsedovi by prý považoval za vyslovení nedůvěry. Listopadový kongres je chystán jako nevolební, ale zejména z regionů se nyní ozývají hlasy, aby si Topolánek nechal obnovit svůj mandát. 

"Tím silným mandátem, který já požaduji, je silný mandát pro vedení a pro tu programovou skupinu a pro Vizi 2020, která tam bude snad diskutována a snad v nějaké podobě schválena," řekl Topolánek. Podobně jako například na předvolebním kongresu v Brně v roce 2005 by i nyní ODS měla především demonstrovat předvolební jednotu, míní.

"ODS musí jít do příštích voleb velmi silně a odvážně programově vybavena, minimálně střednědobou vizí, a ten silný mandát je potvrzením této vize. Nedovedu si představit, že by na nevolebním kongresu mělo zaznívat něco jiného," řekl. Zdůraznil, že nejen on jako předseda, ale všechny stranické orgány mají mandát na dva roky. "Opravdu přemýšlím, které volby jsme letos prohráli, aby musel ten kongres být volební, protože neznám politickou stranu na světě, která by měnila své vedení před volbami, nikoliv po nich," dodal. 

Pražský primátor a nově potvrzený šéf pražské ODS Pavel Bém v úterý v rozhovoru pro Hospodářské noviny zopakoval, že Topolánek by si měl své postavení v čele strany nechat potvrdit v tajné volbě. "Mirek Topolánek řekl, že si jde na kongres pro silný mandát. Já na to odpovídám: Nechci volební kongres, ale jediný silný mandát vzniká v tajné volbě," uvedl. Podobný požadavek již dříve vznesl i místopředseda ODS Petr Gandalovič. 

Novou volbu vedení strany žádají některé oblasti, třeba České Budějovice, Plzeň nebo Most. Někteří členové ODS už delší dobu kritizují současné vedení strany a konkrétně Topolánka za to, že se vzdal poslaneckého mandátu a údajně špatně komunikuje s veřejností i spolustraníky. Obávají se, že současný lídr straně k volebnímu vítězství příští rok nepomůže, a vyzývají ho proto, aby si na kongresu nechal obnovit svůj mandát. 

Zatím jediným politikem, který už dal najevo, že by mohl kandidovat proti Topolánkovi, pokud by současný lídr v testu svého mandátu neuspěl, je Gandalovič. Zatím se ale nezdá, že by Topolánkovi kritici měli dost hlasů na to, aby kongres zdramatizovali a dostali na jeho pořad tajné hlasování o Topolánkově osudu.

Topolánek ve čtvrtek na velké stranické tiskové konferenci oznámil, že ODS na kongresu představí vizi státu do roku 2020 - má to být manifest, z něhož by měl vycházet i konkrétní program pro jarní volby.

Zdroje: ČTK