Topolánek označil Klause za symbol prorůstání byznysu a politiky

- Aktuality autor: red

Expředseda ODS Mirek Topolánek se ostrými slovy ohradil proti výrokům prezidenta Václava Klause v dnešním denním tisku. Poznamenal mimo jiné, že pokud je nyní někdo v Česku symbolem prorůstání byznysu a politiky, je to právě Klaus a podnikatelská klika z dob divoké privatizace.

Prezident v rozhovoru pro Mladou frontu Dnes (MfD) prohlásil, že ODS v nynějších volbách doplatila na Topolánkovo vedení a prorůstání lobbistických struktur do této strany.

"Vyjádření Václava Klause pro MfD mne znechutilo, a ačkoli to normálně nedělám, musím na toto lživé prohlášení reagovat," uvedl Topolánek. Hlavě státu by prý rád připomenul, že od jara už není předsedou ODS, nebyl na předvolebních plakátech a za výsledek voleb tak nenese žádnou odpovědnost.  "A pokud byl kdy v Česku někdo symbolem prorůstání byznysu do politiky, byl to právě Václav Klaus a podnikatelská klika, která jej obklopuje už z dob divoké privatizace," zdůraznil Topolánek.

"ODS doplatila na nešťastné Topolánkovo předsednictví"

Prezident v rozhovoru pro MfD prohlásil, že "ODS samozřejmě doplatila na nešťastné Topolánkovo předsednictví a na prorůstání lobbistických struktur do této politické strany". Dodal však, že "v tomto neblahém trendu ODS nebyla sama". Klaus připomněl, že občanští demokraté jako dominantní vládní strana v posledních čtyřech letech a jako nejsilnější strana v dnešní vládě platí "daň za vládnutí".

Topolánek podotkl, že míra úspěchu v politice se nejlépe měří počtem vyhraných voleb. "ODS pod mým vedením vyhrála 11 voleb, včetně evropských a prezidentských, nastartovali jsme nezbytné reformy, působili jsme úspěšně ve vládě i v rámci evropských struktur. Rád bych Václavu Klausovi připomenul, že jeho poslední vyhrané volby byly v roce 1996, to ale byla spíše 'nevýhra'," uvedl. Byla to právě ODS pod Topolánkovým vedením, která Klausovi pomohla do prezidentského úřadu.

ODS musí podle Klause zapomenout na populismus

Podle prezidenta lze důvěryhodnost politikům ODS navrátit jedině tak, že se strana vrátí ke svým ideovým základům a zapomene na populismus a na své vztahy s byznysem. "Vždy jsem říkal, že ODS má být pro trh, nikoliv pro byznys. Je to... stejně tak o důvěryhodnosti strany jako jejích představitelů. Strana si vybírá své kandidáty, nikoliv opačně," zdůraznil v novinovém rozhovoru Klaus.

"Klausovo volání po návratu k ideovým kořenům ODS je falešné. Členové ODS dobře vědí, co je správné a jak se ukázalo, i voliči spravedlivě ocenili práci mnoha dobrých kandidátů občanských demokratů. A naopak potrestali vnitřní rozmíšky, zbabělost a kabinetní politiku," reagoval Topolánek. Voliči ODS podle něj nepotřebují "dobře míněné" rady prezidenta a správně rozhodnou i ve druhém kole senátních voleb.

Tagy: výroky topolánek

Zdroje: ČTK