Topolánek: Limity těžby uhlí možná nebudeme muset prolamovat

- Aktuality autor: red

Česká republika možná nebude muset nikdy prolomit ekologické limity těžby hnědého uhlí, které v současné době stanovují hranice, kam mohou těžební společnosti pokročit s těžbou.

V Ústí nad Labem to během diskuze o ekologické části programu Vize 2020 řekl předseda ODS Mirek Topolánek.

Podle něj se program občanských demokratů soustředí mimo jiné na podporu nových technologií a inovací, které mohou znamenat, že uhlí nebude již tolik třeba. Dodal, že prolomení limitů závisí i na tom, jak Česko bude využívat jadernou energii a na plánech obnovy dukovanské elektrárny.

Topolánek dodal, že pokud by se o limitech přece jenom rozhodovalo, bude toto rozhodnutí muset padnou na regionální úrovni. Občanští demokraté podle svých představitelů chtějí svůj ekologický program založit hlavně na tom, aby se investice do ekologie ekonomicky vyplatily.

Místopředseda ODS David Vodrážka uvedl, že před nedávnem oslovil radnice vedené občanskými demokraty s prosbou, aby se letos pokusily ušetřit deset procent nákladů na energie.

Podle něho to bude mít nejen ekologický přínos, ale znamená to i úspory v řádech miliard korun, což je v době ekonomické krize pro obce velmi důležité. Ústecký primátor a krajský předseda ODS Jan Kubata uvedl, že sice žádost nedostal, ale město se podle něho o podobné úspory neustále snaží nejen na radnici, ale i ve svých příspěvkových organizacích.

Dodal, že v Ústí nad Labem je ještě na mnoha budovách, třeba školách postavených z panelů, nutné vyměnit okna, což by přineslo veliké úspory tepla. Upozornil, taková výměna je ale velmi drahá a radnice, která kvůli dopadům krize přišla o téměř 200 milionů korun ročně, na ně ještě minimálně dva roky mít nebude. Jediným řešení podle něho je získat na výměny státní nebo evropské dotace.

Tagy: ODS limity topolánek

Zdroje: ČTK