Topolánek chce stejný tým jaký šetří pandury i k letounům Gripen

- Aktuality autor: red

Předseda ODS Mirek Topolánek uvítal zřízení speciálního policejního týmu ke kauze transportérů Pandur, kterou po odhalení médií provází podezření z korupce.

Předpokládá prý ale, že obdobný tým už vyšetřuje i plánovaný nákup stíhaček Jas-39 Gripen pro české piloty.
"U obou případů chceme znát výsledky co nejdříve," podotkl předseda občanských demokratů. Pokud prý vyšetřující tým pro gripeny "náhodou" neexistuje, očekává Topolánek, že bude okamžitě zřízen.


Speciální policejní tým ustavil v úterý policejní prezident Oldřich Martinů poté, co jej a nejvyšší státní zástupkyni Renatu Veseckou v pondělí požádal premiér Jan Fischer, aby si vyšetření možné korupce při nákupu pandurů vzali jako prioritu. Martinů řekl, že první výsledky by mohly být do konce března.
O okolnostech a možné korupci při plánovaném nákupu švédských stíhaček Jas-39 Gripen jednala tento měsíc Poslanecká sněmovna na mimořádné schůzi svolané ODS. Policie v minulosti případ dvakrát odložila, nyní Nejvyšší státní zastupitelství prověří policejní postup a výsledky by mohly být známé do poloviny března. Gripeny byly nakonec českou stranou jen pronajaty.


Případem transportérů Pandur se zabývají i rakouské úřady neboť to byli právě dva exmanažeři rakouského výrobce pandurů, společnosti Steyr, kteří na tajně pořízené nahrávce Mladé fronty Dnes (MfD) hovoří o procentech pro české politické strany. Současní i minulí politici, které oba muži jmenují, podobná obvinění odmítají.


Topolánek dnes odmítl tvrzení, že by jako premiér "tlačil" na nový podpis smlouvy poté, co jeho vláda rozhodla o vypovězení původního kontraktu na dodávku 199 transportérů. Steyr po obnovených jednáních dodává armádě celkem 107 transportérů za 14,4 miliardy korun.


"Je zcela evidentní, že mým zájmem bylo buď ten tendr zrušit nebo každopádně snížit, nenakoupit takový počet pandurů, který v té smlouvě byl zakotven," zdůraznil dnes Topolánek.

Tagy: ODS topolánek pandur gripen

Zdroje: ČTK