Topolánek: Babišova nová protikorupční strana je k smíchu. Sám je zkorumpovaný
1. 12. 2011 – 9:55 | Zpravodajství | Michal Polák
Bývalý premiér a někdejší předseda ODS Mirek Topolánek dnes označil protikorupční iniciativu podnikatele Andreje Babiše za směšnou. Miliardář podle něj nemá kritizovat korupční jednání současných politických stran, neboť sám nemá čistý štít. Topolánek to uvedl při přednášce o byrokracii a korupci, kterou přednesl v čítárně Občanského institutu, ten sídlí v pražském klášteře Emauzy.
"Pokud bojují takoví lidé proti korupci, tak je to směšné a měli bychom to odsoudit. Protože to je zrovna příklad člověka, který má poslední co o tom mluvit," řekl v projevu na Babišovu adresu Mirek Topolánek.
Babiš nedávno založil Akci nespokojených občanů - Ano 2011. V televizní debatě pak kvůli korupci ostře kritizoval parlamentní politické strany. Českou republiku mimo jiné označil za místo pro "zlodějny" a politiky obvinil z rozkrádání státu.
Podle Topolánka je Andrej Babiš spojován s některými ne zcela průhlednými podnikatelskými kroky. Jako příklad uvedl údajný pokus o získání manažerské kontroly ve společnosti Čepro, která dohlíží na zásoby státních hmotných rezerv.
Babiš nemá nejlepší pověst
Babišův Agrofert Holding se řadí k největším firmám v ČR, obchoduje s komoditami chemického a zemědělsko-potravinářského sektoru. Jeho pověst pošramotil tendr na nového vlastníka Unipetrolu. Sice ho vyhrál, nakonec ho však odmítl koupit. V případě ovládnutí Lovochemie prošetřovala Babišův postup policie.
Podezření z korupce ovšem provázejí i Topolánkovu éru v čele české vlády. Podle informací médií si jeho spolupracovník a lobbista Marek Dalík v roce 2007 údajně řekl zbrojařské firmě Steyr o provizi 18 milionů eur, která měla zajistit Topolánkův souhlas s nákupem obrněných vozidel Pandur.
Expremiér také prý dříve policii poskytl alibi pro bývalého ministra obrany Martina Bartáka, který bude zřejmě stíhán kvůli údajné korupci kolem nákupu nákladních vozů Tatra pro armádu. Deník Mladá fronta Dnes k tomu před časem uvedl, že je několik možností, proč Topolánek policii sám nabídl svou výpověď - buď chtěl pomoci Bartákovi, nebo cítil potřebu říct vyšetřovatelům pravdu, anebo tušil, že by se ve spise mohlo objevit i jeho jméno.