Topolánek apeloval na Klause, aby umožnil volby co nejdřív

- Aktuality autor: red

Předseda ODS Mirek Topolánek se s prezidentem Václavem Klausem shodují na potřebě využít všech prostředků, aby se neprohluboval deficit státního rozpočtu. Topolánek s Klausem ale mají jiný názor na termín jarních voleb.

Mirek Topolánek informoval novináře po středečním obědě s hlavou státu.

Na Václava Klause chce apelovat, aby se rozhodl pro časnější termín jarních voleb do Poslanecké sněmovny, než je avizovaný 28. a 29. květen.

"ODS, pan prezident i pan premiér mají naprosto shodný názor využít všech dostupných prostředků pro to, aby se deficit neprohluboval," zdůraznil Topolánek.

Platí to podle něj i pro návrhy na zachování mateřské v loňské výši, takzvaný 13. důchod a další, které bude projednávat lednová schůze Poslanecké sněmovny. "Jasně se ukáže, a je to i dobře před volbami, kdo na které straně stojí. Kdo stojí na straně odpovědnosti, kdo na straně populismu," poznamenal.

Termín voleb sice Topolánek nepovažuje za zásadní věc, ale z praktických důvodů podle něho "každý týden, o který se zkrátí volební období této Poslanecké sněmovny, je týden dobrý".

Proto apeluje na prezidenta, aby ohlášený termín ještě zvážil. Předseda ODS připustil, že Klaus má pro svůj termín dobré důvody, ale celá politická scéna se přiklání k dřívějšímu konání voleb. Jen lidovci dali najevo, že jim prezidentem oznámený termín vyhovuje. "Budeme hledat nějaký kompromis, ale rozhodnutí je nakonec stejně v kompetenci pana prezidenta," podotkl Topolánek.

Tagy: topolánek

Zdroje: ČTK