TOP 09 žádá koaliční schůzku. Kvůli Vondrovi i Dobešovi

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Strana TOP 09 požaduje koaliční schůzku, na kterém by se měla mimo jiné řešit situace kolem skandálů ministra školství Josefa Dobeše. Jednání by se mohlo uskutečnit příští týden, termín ale není stanoven. Řekl to předseda poslanců TOP 09 a Starostů Petr Gazdík.

Sejít by se měla podle serveru Aktuálně.cz koaliční šestka i devítka. 

Ministr školství Josef Dobeš (VV) nyní čelí kritice kvůli udělení odměn svým blízkým spolupracovníkům, ale také údajné pomoci ředitelce kabinetu Janě Machálkové v psaní seminární práce nebo údajnému sledování elektronické korespondence některých úředníků.

Gazdík: Jednání by měla být dlouhá

Podle Aktuálně.cz by se měla řešit i zakázka firmě Promopro při českém předsednictví Evropské unii, kdy byl vicepremiérem pro evropské záležitosti současný ministr obrany Alexandr Vondra (ODS). 

Věcí k jednání je podle Gazdíka celá řada a špičky koalice by prý mohly zasedat klidně dva týdny. "Očekával bych, že se sejdeme," podotkl Gazdík. 

Lídři koalice se sešli naposledy v prosinci

Lídři koalice totiž naposledy zasedli v prosinci na Hradě u prezidenta Václava Klause, připomněl Gazdík. Na Hradě se řešila roztržka mezi vládními stranami před hlasováním sněmovny o vyslovení nedůvěry kabinetu, které iniciovala kvůli kauze exministra životního prostředí Pavla Drobila opoziční ČSSD. 

O žádosti jsou podle šéfa poslanců TOP 09 a Starostů informováni předsedové frakcí ODS a VV Petr Tluchoř a Kristýna Kočí. Tluchoř by ji měl tlumočit ve čtvrtek premiérovi Petru Nečasovi, který koaliční jednání svolává.

Dobeš: O špehování podřízených jsem nevěděl

Ministr školství Josef Dobeš (VV) odmítl, že by měl cokoliv společného se špehováním počítačů svých podřízených. O případu špehování na úřadě informovala Mladá fronta Dnes.

Ministerstvo nyní novinářům poslalo protokol z pondělní porady, podle nějž za nabouráním do počítačů a pročítáním emailové korespondence úředníků stojí dva bývalí ředitelé ministrova kabinetu Šimon Mastný a Jaroslav Říha. Kvůli nedávnému úniku dat o platech manažerů a informací z mailů úředníků podal ministr trestní oznámení na neznámého pachatele. 

"V době vedení kabinetu panem Mastným byl odbor ICT požádán o sledování elektronické komunikace určitých uživatelů, bylo mi sděleno, že je to na váš příkaz," napsal prý o víkendu Dobešovi v SMS zprávě šéf odboru komunikačních technologií Ivan Metelka. Jednalo se údajně o špehování počítačů zaměstnanců sekce evropských fondů, mimo jiné i odvolaného šéfa této sekce Jana Vituly (TOP 09). Mastný deníku řekl, že "o neoprávněném sledování mailů opravdu neví".

"Naletěl jsem bývalým ředitelům"

"Po odchodu pana Mastného jsem byl panem vrchním ředitelem kabinetu (Říhou) několikrát vyzván k návštěvě kabinetu, kde mi bylo sděleno, že na základě vašeho požadavku je nutno přidat další osoby," napsal prý Metelka Dobešovi. Dodal, že bývalým ředitelům "pekelně naletěl". Protokol s vyjádřením ředitele Metelky předá ministerstvo policii jako jeden z možných důkazů k podanému trestnímu oznámení. 

"Já sám důrazně prohlašuji, že nemám nic společného se sledováním mailové korespondence svých podřízených, že jsem k této aktivitě nedával žádný příkaz, ani jsem o ní nevěděl," upozornil Dobeš. Celá záležitost s únikem dat z ministerstva je pro něj prý šokující, svým zaměstnancům nařídil, aby si u něj příště ověřovali, jestli jim byl konkrétní úkol skutečně zadán z rozhodnutí ministra. 

"Platí, že manažerskou a personální odpovědnost za situaci na konkrétním ministerstvu nese vždy konkrétní ministr. Pokud by se opravdu prokázalo, že někdo sledoval maily zaměstnanců a nezákonným způsobem je shromažďoval, byl by to protiprávní krok. Nad tím nejde mávnout rukou," vyjádřil se ke kauze premiér Petr Nečas (ODS).

 

Tagy: koalice vv dobes gazdík

Zdroje: ČTK