TOP 09: Situace je vážná. Nečas se chce sejít s Johnem

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Premiér a předseda ODS Petr Nečas se sejde s předsedou VV Radkem Johnem, k jeho ohlášené rezignaci na funkci vicepremiéra pro boj s korupcí se do té doby nechce vyjadřovat. TOP 09 sice doufá v kompromis, připouští ale vážnost situace.

Podle předsedy TOP 09 Karla Schwarzenberga je situace vážná, doufá ale v kompromis. John řekl, že necítí hmatatelnou podporu protikorupčního boje. S Nečasem se někdejší ministr vnitra v minulých dnech neshodl na podobě svého týmu. 

Nečas odpoledne řekl, že Johnovu rezignaci nemá, osobně se s ním neviděl a bude s vicepremiérem jednat. "Do té doby se k tomu nebudu vyjadřovat," uvedl. John prý Nečasovi o záměru odejít z kabinetu neřekl, naopak podle premiéra pokročili dál v diskusi o jednacím řádu Johnova úřadu a o pravidlech vládního protikorupčního výboru. Nečas potvrdil, že svolá jednání koaličních špiček, musí ale ještě dohodnout, kdy bude. 

Schwarzenberg: VV jsou nevypočitatelné

"Situace je velice vážná, doufám, že se ještě najde rozumný kompromis. To bude vyžadovat ústupek z obou stran," řekl k Johnem ohlášenému odchodu z kabinetu Schwarzenberg. Jak by kompromis mohl vypadat, prý nemůže předem říci, může vzejít z jednání. Na adresu VV předseda TOP 09 podotkl, že netuší, k čemu se odhodlají, někdy prý pro něho nejsou vypočitatelné. 

Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek poznamenal, že v nynější situaci se "evidentně jedná o interpersonální spor" mezi předsedy ODS a VV Nečasem a Johnem, ne o spor ideový. "TOP 09 nemá pocit, že by tomu nějak prospělo, kdyby do toho sporu vstupovala," podotkl. TOP 09 podle Kalouska věří, že nynější situace nebude znamenat destabilizaci vládní koalice a že Nečas a John spor urovnají. 

K9 se sejde už večer, předtím John s Klausem

Jednání koaliční devítky je svoláno už na dnešní večer. Ještě před tím se sejde John s prezidentem Václavem Klausem. Od své rezignace si slibuje urychlení reformních snah vlády i personálních změn. Ve vládě za VV zatím zůstávají ministr školství Josef Dobeš a ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský. 

John, který se po odchodu z čela ministerstva vnitra, stal vicepremiérem s odpovědností za boj s korupcí, chtěl mezi svými spolupracovníky například někdejšího náměstka na vnitru Michala Moroze. Proti jeho výběru spolupracovníků se ale Nečas postavil. Jejich spor nevyřešila ani úterní odpolední schůzka.

Tagy: Vláda krize odchod

Zdroje: ČTK