TOP 09 jako potápějící se loď? Stranu opustili Hudeček a Vávra

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 15. 10. 2014 14:36) - Aktuality autor: Vojtěch Varyš

Pražský primátor Tomáš Hudeček a předseda pražské TOP 09 Jiří Vávra po vzájemných sporech nabídli rezignaci na členství ve straně. Nechtějí prý poškozovat dobré jméno TOP 09. Vedení strany jejich návrh přijalo. 

Spory Hudečka a Vávry vyvrcholily jejich odchodem z TOP 09

Spory Hudečka a Vávry vyvrcholily jejich odchodem z TOP 09,zdroj: Profimedia.cz

TOP 09 pod vedením Hudečka skončila ve volbách v Praze těsně druhá za vítězným ANO. Vávra tento výsledek označil za prohru TOP 09. Už v pondělí naznačil, že je na vině lídr, tedy Hudeček

Hudeček vyzval Vávru k odchodu ze strany kvůli tomu, že se Vávra účastnil narozeninového večírku podnikatele Tomáše Hrdličky. Již před volbami Hudeček prosadil, aby Vávra, dosud náměstek primátora, vůbec nebyl na pražské kandidátce.

TOP 09 zároveň ustavila nový vyjednávací tým pro dohadování koalice na pražském magistrátu. Ten tvoří místopředseda strany Marek Ženíšek a náměstci primátora Václav Novotný a Jiří Nouza.

První místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek jejich krok uvítal: "Strana je sjednocená, je zbavena vnitřních sporů, tedy v Praze významně posílena, protože to, co každou stranu nejvíc oslabuje, jsou její vnitřní spory.“ 

V reakci na Hudečkův krok TOP 09 opustili také pražská radní Eva Vorlíčková a bývalý guvernér ČNB Zdeněk Tůma, který byl lídrem magistrátní kandidátky před čtyřmi lety.

Co bude s Hudečkem dál, není jasné. Zůstává zastupitelem, ale jak uvedl Kalousek, "už není členem strany a ta ho nemůže volat k pořádku". Zastupitelkou je i Vorlíčková.

Podle některých spekulací jíž TOPka ve snaze vytvořit magistrátní koalici nabídla post primátora ČSSD, která skončila ve volbách čtvrtá v pořadí. Za Hudečkovým odchodem mohla být i neochota části politického spektra, mimo jiné Trojkoalice a Pirátů, s ní dále jednat.

Tagy: Česko Praha TOP 09 pražská TOP 09 komunální volby česká politika komunální politika

Zdroje: ČTK,Vlastní