TOP 09 chce měnit protikorupční opatření vlády

- Aktuality autor: red

Poslanci strany TOP 09 chtějí doplnit návrh vládního protikorupčního balíčku o novelu zákona o zadávání veřejných zakázek, která podle nich povede k jejich zprůhlednění.

Strana v předloze ministra vnitra Martiny Peciny nesouhlasí s protikorupčním agentem a nepodpoří ho. Řekli to místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek a poslanec Pavel Severa. 

Zástupci TOP 09 ve sněmovně budou podle Kalouska hlasovat pro to, aby prošel do druhého čtení. V něm budou navrhovat, aby zadavatelé veřejných zakázek museli zveřejňovat zadávací dokumentaci na svém webu.

Po otevření obálek s nabídkami by výběrová komise měla za povinnost dát přítomným uchazečům o zakázku informace o nabízených cenách. Uzavřenou smlouvu by zadavatelé museli do měsíce zveřejnit na internetu. Uchazeči by se nesměli dovolávat obchodního tajemství.

"Naším cílem je zveřejnění a zprůhlednění všech rozhodnutí a prosvícení pološera, kterého je v dotacích a veřejných zakázkách příliš," uvedl Severa.

TOP 09 podporuje vládní protikorupční balíček s výjimkou protikorupčního agenta, protože stát podle představitelů strany nesmí vzbudit ani podezření, že sám provokuje k trestné činnosti. Podle Severy je agent vhodný do zločineckých struktur, v případě korupce není použitelný. Ve třetím čtení TOP 09 hlasovat pro protikorupčního agenta nebude, dodal Kalousek. 

Pecinovu předlohu podporuje ČSSD, v prvním čtení ji podpoří také ODS. Občanští demokraté chtějí také balíček měnit. Doplnit by se podle nich měl o zákaz zadávat veřejné zakázky firmám s akciemi na doručitele a o rozšíření působnosti Nejvyššího kontrolního úřadu na obce a kraje. ODS chce také připojit do návrhu povinnost zveřejňování "životopisu" veřejných zakázek, aby bylo možné sledovat podrobnosti jejich zadávání. 

Opatření mimo jiné zavádějí institut korunního svědka a protikorupčního agenta. Rozšiřují také výčet trestných činů, na které je možné nasadit odposlechy.

Tagy: Vláda balíček korupce

Zdroje: ČTK