TOP 09 bude jednat s Rusnokem, důvěru jeho vládě prý nevyjádří

- Aktuality autor: Sebastian Kantor

TOP 09 je připravena jednat s premiérem Jiřím Rusnokem, důvěru jeho úřednickému kabinetu ale nevyjádří. Řekl to dnes předseda strany Karel Schwarzenberg. Rusnok plánuje jednat se všemi sněmovními stranami o podpoře pro dočasnou vládu. Strany dnes již bývalé vládní koalice ale deklarovaly, že při hlasování o důvěře pro Rusnokovu vládu ruce nezvednou.

Karel Schwarzenberg

Karel Schwarzenberg,zdroj: Mediafax

"Mluvím s každým, ale jsem pro to, aby přeci jen Ústava a ústavní zvyklosti, které k tomu patří, byly dodržovány," řekl Schwarzenberg. S Rusnokem se prý sejde, důvěru jeho vládě ale TOP 09 nedá. "Prezident si pořídil vládu, kterou chtěl, tak ji má," dodal Schwarzenberg

Úřednický kabinet jmenoval prezident Miloš Zeman přes odpor předchozí vládní koalice. Strany ODS, TOP 09 a LIDEM chtěly i po skandálu, který stál post premiéra Petra Nečase (ODS), pokračovat v koaličním vládnutí. Kabinet, který navrhovaly, měla vést místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová. Zeman ale sestavením vlády pověřil ekonoma Rusnoka, i když koalice deklarovala, že má pro vládu s Němcovou v čele sněmovní většinu. 

Předseda úřednické vlády svůj kabinet sestavoval dva týdny. Zeman jeho vládu jmenoval dnes dopoledne. Její členy označil za odborníky, kteří mohou hned začít pracovat. Zdůraznil, že jedním z úkolů nové vlády bude zabránit politickým tlakům při policejním vyšetřování kauz. 

Někdejšího premiéra Nečase chtějí v pátek vyslechnout kriminalisté kvůli kauze, v níž figuruje jeho nejbližší spolupracovnice Jana Nagyová. Státní zástupce v pondělí požádal Sněmovnu o vydání Nečase ke stíhání. Případ Nagyové se týká možného uplácení poslanců a nezákonného sledování lidí. Nečas je podezřelý jen v korupční části kauzy.

Tagy: TOP 09

Zdroje: ČTK