TOP 09: Blažek Zemanovi musí vyhovět

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Podle TOP 09 se naplňují obavy, že nový ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) má velký problém vyhovět návrhu nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana na jmenování šéfa Vrchního státního zastupitelství (VSZ) v Praze. Předsednictvo vládní strany však podle místopředsedy Marka Ženíška k této problematice dnes nepřijalo žádné formální usnesení, platí prý totiž stále její "zdvořilá žádost", aby Blažek vyhověl Zemanovu návrhu a do funkce jmenoval ústeckou státní zástupkyni Lenku Bradáčovou.

"Ukazuje se, že některé obavy se naplňují, že pro někoho je velký problém vyhovět návrhu nejvyššího státního zástupce doktora Zemana," poznamenal Ženíšek po dnešním jednání předsednictva strany. Pro TOP 09 je podle něj naprosto zásadní ponechat nejvyššímu státnímu zástupci nezávislost v oblasti personální politiky.

Předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura v podvečer odmítl "pokračující politizaci kolem jmenování nového vrchního státního zástupce ze strany TOP 09". Stanjura uvedl, že právě TOP 09 neváhala na post generálního konzula v Číně nominovat "lobbistu Michala Kuzmiaka", a proto její neustále moralizování prý příliš nesedí. Strana ministra zahraničí Karla Schwarzenberga by prý měla veřejnosti nejprve vysvětlit vlastní personální politiku, než začne zasahovat do působnosti jiných resortů.

Schwarzenberg a Kalousek se nedostavili

Ministr Blažek před nedávnem nahradil náhle odvolaného ministra Jiřího Pospíšila (ODS), kterého premiér Petr Nečas (ODS) odvolal ve chvíli, kdy měl na stole Zemanův návrh na jmenování Bradáčové. Pospíšil mu prý vyhovět chtěl, ale už to nestihl. Blažek se jmenováním váhá, koncem minulého týdne hovořil například o možnosti vypsat na místo šéfa VSZ konkurz.

"Pořád je podezření, že k odvolání Pospíšila došlo proto, aby nejmenoval Bradáčovou," řekla dnes další místopředsedkyně TOP 09 Helena Langšádlová. Toto podezření podle ní vůbec nebylo rozptýleno. Dnešního jednání předsednictva TOP 09 se nezúčastnil předseda Schwarzenberg ani první místopředseda strany Miroslav Kalousek.

Přímo na ministra Blažka se dnes obrátila platforma Vraťte nám stát! s výzvou, aby nevymýšlel nestandardní řešení a v souladu se zákonem rozhodl nejpozději do 30 dnů od chvíle, kdy Zemanův návrh dostal. Pokud návrhu nevyhoví, měl by prý vysvětlit, jaké závažné důvody ho k tomu vedly.

Tagy: návrh blažek

Zdroje: ČTK