Tolik očekávaná dohoda ze summitu Evropu z krize nevytáhne, tvrdí analytici

- Aktuality autor: red

Dohoda na summitu EU z dnešního rána nebude podle analytického serveru Eurointelligence stačit k vyřešení řecké krize. Ani odsouhlasený 50procentní odpis řeckého dluhu veřejné finance v zemi nestabilizuje.

Pro banky by navíc bylo výhodnější, pokud by jejich účast na odpisech byla nedobrovolná, protože jsou pro takový případ pojištěné. Unijní politici však očekávají, že se odpisu dobrovolně zúčastní celkem 100 miliardami eur, čehož nebudou schopné.

"Je to komplexní dohoda? Samozřejmě, že je. Udělali přesně to, co se od nich očekávalo. A vyřeší to krizi? Samozřejmě, že ne. Pravděpodobnost, že se podaří řeckou dohodu naplnit, se blíží nule," uvedl Eurointelligence.

Server, který se obvykle kloní spíše k zastáncům hlubší evropské integrace, rovněž upozorňuje na nebezpečí chystaného navýšení záchranného fondu eurozóny (EFSF). Jeho úvěrová kapacita by měla vzrůst několikanásobně, ale takový závazek není nijak přesvědčivý pokud ho nedoprovází závazek Evropské centrální banky, že je připravená fungovat jako poslední naděje v případě prohlubujících se problémů.  Vlády by se podle Eurointelligence navíc měly zavázat, že směřují k rozpočtové unii.

Tagy: Řecko krize summit

Zdroje: ČTK