Tlustý pozastavil své členství v ODS

- Aktuality autor: red

Poslanec ODS Vlastimil Tlustý pozastavil své členství ve straně. Řekl to s tím, že svým rozhodnutím reagoval na hrozby vedení strany, že bude rakovnická organizace zrušena, pokud jej nevyloučí.

Dokdy bude mít Tlustý členství pozastaveno, se podle něj v takovém aktu neuvádí. Předseda místního sdružení Zdeněk Nejdl řekl, že Tlustý v současnosti fakticky není členem ODS, a nelze ho tudíž vyloučit. Pokud by chtěl své členství ve straně obnovit, musela by s tím souhlasit rada místního sdružení. Tlustý v pondělí se svým rozhodnutím seznámil členy oblastní rady v Rakovníku. Příští týden ve čtvrtek se měl kvůli rebelujícímu poslanci sejít místní sněm a případně ho vyloučit. Podle Nejdla se členská základna sejde i přesto, že se o vyloučení Tlustého nebude jednat. V úterý se bude záležitostí zabývat také rada místního sdružení. Stranické vedení Tlustému a dalšímu rebelujícímu poslanci Janu Schwippelovi vyčítá, že se při hlasování o nedůvěře vládě přidali na stranu opozice. Vyzvalo základní organizace v Rakovníku a Zadní Třebani, aby poslance vyloučily. Pokud by tak neučinily do 15. dubna, mohla by výkonná rada ODS tyto stranické buňky zrušit. O Schwippelovi má v úterý jednat oblastní rada ODS v Berouně. Její místopředseda Tomáš Havel řekl, že nemá informace o tom, že by se Schwippel chystal učinit stejný krok jako Tlustý. Havel si však není jist tím, co pozastavení členství znamená a zda takový institut vůbec existuje. "To je jako chytrá horákyně," komentoval Tlustého rozhodnutí. Schwippel sám později dodal, že o ničem takovém neuvažuje. V Zadní Třebani, odkud Schwippel pochází, svého poslance vylučovat nechtějí. Sdružení má jen pět členů a většinu v něm údajně mají Schwippel a jeho příbuzní.
Tlustý chce za Železného Libertas.cz kandidovat do EP Poslanec Vlastimil Tlustý hodlá kandidovat do Evropského parlamentu (EP), a to za politické hnutí Libertas.cz, které založil europoslanec Vladimír Železný. Tlustý to řekl deníku Právo. Železný patří stejně jako Tlustý k zásadním kritikům lisabonské smlouvy. Tlustý řekl, že podrobnosti o jeho kandidatuře se veřejnost dozví na čtvrteční tiskové konferenci. O svém úmyslu ucházet se v červnu o zvolení do EP hovořil ráno i v České televizi. Tehdy ale ještě uvedl, že není o kandidatuře definitivně rozhodnut a že má od různých politických stran několik nabídek. Politickým seskupením, která chtějí letos uspět ve volbách do europarlamentu, zbývají na předložení kandidátních listin již jen poslední hodiny. Ministerstvu vnitra je musejí dodat do úterních 16:00, aby mohly být k volbám připuštěny. Kdyby byl Tlustý zvolen do Evropského parlamentu, musel by opustit Poslaneckou sněmovnu.

Zdroje: ČTK