Tluchoř chce kvůli reformám mimořádné schůze sněmovny, podpoří ho Kočí?

- Aktuality autor: Jan Janula

Kvůli projednávání vládních reforem bude nejspíš nutné svolat mimořádné schůze sněmovny. Uskutečnit by se mohly na přelomu června a července a v srpnu na konci letních prázdnin. V dnešním pořadu České televize Otázky Václava Moravce to řekl šéf poslaneckého klubu vládní ODS Petr Tluchoř.

Podle plánů kabinetu by některé z reformních záměrů měly platit od příštího roku. Vláda chce, aby příslušné zákony poslanci začali projednávat v červnu či začátkem července.

Na přelomu prázdnin

"Jednak na přelomu června a července zřejmě bude nutná mimořádná schůze Poslanecké sněmovny, už bude schůze sněmovny v červnu a na konci prázdnin se dá očekávat právě pro některé zákony možná vrácené ze Senátu, že bude nutná mimořádná schůze taky," uvedl k projednávání reforem Tluchoř.

ODS podle něj už avizovala, že je k mimořádným schůzím sněmovny připravena. Vláda chce v dolní komoře začít v červnu či začátkem července projednávat trojici reformních zdravotnických zákonů.

S částí důchodové reformy se chystá spojit hlasování o důvěře. Podle Tluchoře je rok po volbách - tedy letošek - pro reformy klíčový, proto "není možné mluvit o parlamentních prázdninách".

Opoziční Sobotka oponoval

Šéf opoziční ČSSD Bohuslav Sobotka uvedl, že koalice s jeho stranou reformní návrhy neprojednává. "Žádné konzultace o klíčových reformách zahájeny nebyly," řekl Sobotka. Koalice podle něj upřednostňuje spěch před tím, aby její reformy přežily volební období. Opozice je tak prý bude muset po svém vítězství ve volbách měnit.

Sobotka podotkl, že Senát, kde má sociální demokracie většinu, například malou důchodovou reformu neschválí a vrátí ji zpět do sněmovny. Podle Sobotky totiž vláda "neodolala pokušení" a přidala ji do novely o vyšší zásluhovosti důchodů, o níž rozhodl Ústavní soud.

Zdroje: ČTK