Tluchoř a Šnajdr nebudou souzeni za trafiky. Ale co Fuksa?

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Exposlanci ODS Marek Šnajdr a Petr Tluchoř patrně nebudou souzeni za údajné dohody o rezignaci výměnou za "trafiky". Nejvyšší soud (NS) je podle mluvčího Petra Knötiga dnes vyňal z pravomoci orgánů činných v trestním řízení. Ivan Fuksa, třetí z vazebně stíhaných exposlanců, se na Nejvyšší soud neobrátil. O vazbě NS nerozhodoval, uvedl Knötig. Podle Tluchořova advokáta Marka Nespaly Nejvyšší soud rozhodl, že politické jednání nemůže založit trestní odpovědnost. Tluchoř, a zřejmě tedy i Šnajdr, prý budou propuštěni z vazby. 

Petr Tluchoř, Ivan Fuksa (vpravo)

Petr Tluchoř, Ivan Fuksa (vpravo),zdroj: Profimedia.cz

Olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan řekl, že žalobci rozhodnutí soudu analyzují. Budou na něj brzy reagovat. Jaké kroky hodlá státní zastupitelství učinit, ale prozradit nechtěl. "To oznámíme, až tu reakci učiníme. To rozhodnutí, které učiníme, bude otázkou velmi krátkého času," uvedl Ištvan. Podle něho přišel verdikt faxem po pracovní době, pouze však výrok bez odůvodnění. 

Podle Nespaly soud analogicky rozhodoval i v případě poslanců Víta Bárty a Jaroslava Škárky. Dodal, že na základě rozhodnutí musí být jeho klient okamžitě propuštěn z vazby. Postup u Nejvyššího soudu Nespala koordinoval s advokátem dalšího obviněného exposlance Šnajdra

Oba návrhy na vynětí ležely u Nejvyššího soudu od června. Šnajdr a Tluchoř zřejmě zkusili stejnou strategii, s níž loni uspěl Vít Bárta (VV). Nejvyšší soud tehdy rozhodl, že Bárta nebude souzen za to, že spolustraníkům na jednání poslaneckého klubu VV nabídl výhodnou půjčku. Na čin, který se odehrál na půdě Sněmovny, se totiž vztahovala imunita. Podobné argumenty nyní zřejmě uplatnili také Šnajdr a Tluchoř

Exposlanci ODS Šnajdr, Tluchoř a Ivan Fuksa se po rebelii proti vedení své strany vzdali poslaneckého mandátu. Umožnili tak schválení daňového balíčku bývalé vlády Petra Nečase. Fuksa a Šnajdr poté získali funkce v dozorčích radách státem vlastněných firem. Policie v tom spatřuje formu korupce. 

Všichni tři někdejší poslanci jsou nyní ve vazbě. Ve druhé větvi téže kauzy policie vyšetřuje údajné zneužívání rozvědky. Celkem je obviněno osm lidí, mezi nimi také někdejší šéfka Nečasovy kanceláře Jana Nagyová. Žalobci chtějí po Sněmovně, aby k trestnímu stíhání vydala i expremiéra Nečase.

Tagy: ODS uplácení trafiky pád vlády kauza Nagyová

Zdroje: ČTK