Tisk: Odvolání policejního prezidenta Lessyho je nestandardní

- Aktuality autor: Michal Polák

Tuzemské deníky se dnes zabývají odvoláním policejního prezidenta Petra Lessyho. Generální inspekce bezpečnostních sborů ho obvinila z pomluvy a zneužití pravomoci úřední osoby, ministr vnitra Jan Kubice ho následně propustil ze služebního poměru. Na uvolněné místo šéfa policie pak jmenoval dosavadního náměstka pro trestní řízení Martina Červíčka.

Tisk se shoduje v tom, že Lessyho konec v čele policie byl jen otázkou času, způsob jeho odvolání ale označuje za nestandardní. Negativně hodnotí i rychlou volbu Červíčka do čela policie.

"Kubice měl postupovat striktně podle zákona. Postavit Lessyho mimo službu, jmenovat přechodného prezidenta a v případě pravomocného odsouzení by Lessy skončil," píše kometátor Hospodářských novin (HN). Ten popisuje Lessyho konec jako "skandální, politicky a zřejmě i právně neudržitelný".

Podle komentátora Mladé fronty Dnes (MfD) nebyl Lessy dobrý policejní prezident. "Byl zralý na odvolání od samého začátku. Byla to prostě špatná volba," píše. Odvolání policejního prezidenta prý zavání účelovostí, ale je nezbytnou očistou a "deabelizací" resortu vnitra.

Příliš rychlá náhrada

MfD se ovšem ve svém kometáři pozastavuje nad rychlým jmenováním nového policejního prezidenta. Červíčka označuje za nominanta ODS. "Kubice měl udělat výběrové řízení. A vybrat důstojného experta, který si nezadá ani s modrými, ani s černými či oranžovými," dodává komentátor MfD.

Podle komentáře LN odvoláním policejního prezidenta Petra Lessyho vyvrcholil řetězec nešťastných událostí, v němž z jednoho neštěstí plynule vyrůstá další. Za nešťastnou tečku pak také označuje volbu Lessyho nástupce. "Padla na partnera jedné poslankyně ODS a sociálnědemokratická opozice může pokřikovat o politizaci policie, ačkoliv zrovna ona se svou minulostí by měla hluboce mlčet," dodává komentátor LN.

Deník E15 připouští, že pod Lessym se židle kymácela už dlouho, způsob jeho odvolání ale kritizuje. "Lessy si svůj konec mohl představovat jakkoli, ale asi ho ani ve snu nenapadlo, že na něj Kubice vytáhne paragraf o "zavrženíhodném jednání“. Ten je ve služebním zákoně proto, aby se policie mohla rychle zbavit policistů, kterým přeskočí a začnou krást nebo spolupracovat se zločinci. Není tam kvůli policejnímu prezidentovi," uvádí komentátor E15.

Tagy: odvolání červíček reakce tisk

Zdroje: ČTK