Tisíce Slováků vyšlo do ulic, v Bratislavě potyčka s policií

- Aktuality autor: Jan Pastor

AKTUALIZOVÁNO. Odhadem více než 10.000 Slováků demonstrovalo dnes několik hodin v ulicích Bratislavy a dalších větších slovenských měst na protest proti korupci v politice.

Ve slovenské metropoli akce vyvrcholila potyčkou části demonstrantů s policisty, kteří proti nim nasadili rozbušky a vodní dělo. Nejméně tři policisté utrpěli zranění. Šlo o největší protestní akce na Slovensku za poslední roky. Konaly se pět týdnů před předčasnými parlamentními volbami.

Demonstrace svolali jejich organizátoři přes internetové sociální sítě v reakci na informace, podle nichž údajně v letech 2005 a 2006 politici i vysoce postavení státní úředníci brali vysoké úplatky. Na aféru, která je označována za největší korupční skandál v zemi a která je provázena spekulacemi o silném vlivu finanční skupiny Penta na privatizaci za druhé vlády Mikuláše Dzurindy, upozornily údajné dokumenty slovenské tajné služby s názvem Gorila. Ty se koncem loňského roku ocitly na internetu.

Demostrace po celém Slovensku

Od účasti na dnešních shromážděních ve slovenské metropoli, ale také v Nitře, Žilině, Trenčíně, Zvolenu, Popradu, Košicích nebo v Prešově, neodradilo demonstranty ani mrazivé počasí. "Dost bylo goril", "Gorily do basy", skandovali lidé na náměstích. Mnozí si donesli vlastní transparenty.

Nejvíce lidí, podle některých odhadů až 10.000 nespokojených obyvatel, se sešlo na bratislavském náměstí Slovenského národního povstání, kde se během sametové revoluce v roce 1989 konaly rozsáhlé protikomunistické protesty. V podvečer se dav přesunul k nedalekému úřadu vlády. Demonstranti do jeho areálu házeli vajíčka i banány na znamení nesouhlasu s "gorilami v politice". Na místě vybuchovaly petardy; světlice podle serveru tvnoviny.sk zranila jednoho policistu.

Policejní těžkooděnci se pak u sídla parlamentu střetli s částí demonstrantů, kteří se pokusili prorazit zátarasy a se zahalenými tvářemi začali házet po policistech dlažební kostky. Dva policisté přitom utrpěli zranění.

Premiérka Iveta Radičová v reakci na demonstrace prohlásila, že chápe lidi, kteří se dožadují spravedlnosti. "Chci ujistit, že mě osobně, ale i další politiky, tíží, když neumíme dosáhnout potrestání skutečných viníků," citovala slovenská média Radičovou.

Penta vše popírá

Přepisy odposlechů naznačují, že Penta za vysoké úplatky získala vliv na rozhodování slovenského Fondu národního majetku (FNM) i na činnost firem se státní účastí. Penta od začátku pravost přepisů odposlechů popírá. Někteří bývalí policisté ale i ministr vnitra Daniel Lipšic ovšem podotýkají, že minimálně část informací ze spisu je pravdivá.

O politické korupci se chystal ještě před volbami vydat knihu novinář kanadského původu Tom Nicholson. Soud tomu ale dočasně zabránil.

Aféra ovlivnila preference Dzurindovy SDKU-DS, která se v průzkumech veřejného mínění propadá. Donedávna nejsilnější pravicové straně nepomohla prohlášení Dzurindy, že jeho vlády nebyly pod vlivem finančních skupin. SDKU-DS zřejmě ztrácí i kvůli tomu, že Radičová, která je mezi voliči oblíbenější než Dzurinda, v nadcházejících volbách kandidovat nebude.

Spis Gorila není jediným dokumentem, který poukázal na úzké kontakty politiků s podnikateli. Nedávno se na internetu objevil materiál s názvem Sasanka, jenž obsahuje údajné přepisy komunikace mezi šéfem vládní strany Svoboda a solidarita Richarda Sulíka s kontroverzním podnikatelem Marianem Kočnerem ohledně volby generálního prokurátora. Kvůli této volbě se koalice koncem roku 2010, tedy jen krátce po svém vzniku, málem rozpadla. Kontakty s Kočnerem Sulík potvrdil.

Tagy: Slovensko korupce demonstrace Gorila

Zdroje: ČTK