Tisíce Řeků se připojily ke generální stávce, země je ochromena

- Aktuality autor: red

Tisíce Řeků se zapojily do dvoudenní generální stávky proti úsporným opatřením, která začala dnes ráno. Demonstranti se sešli před budovou parlamentu v Aténách, kde skandovali protivládní hesla, nejsou ale hlášeny žádné fyzické střety.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

V řecké metropoli z velké části nefunguje veřejná doprava, podle agentury AP stávkující také zablokovali přístav Pireus.

Na shromáždění před parlamentem dohlíželo přes 5000 policistů, agentury nicméně neinformovaly o žádných konfliktech mezi pořádkovými silami a demonstranty. Během dne se na místě očekávají další protesty, neboť tři hlavní odborové organizace v zemi organizují demonstrace nezávisle na sobě.

V ulicích vypuká válka

Další demonstrace se koná v přístavu Pireus, který protestující zcela zablokovali. "Vláda nám vyhlásila válku a my na ni odpovíme stejně," prohlásil Spyros Linardopoulos z komunistických odborů PAME, které blokádu zorganizovaly.

Od 07:00 stávkují také letečtí dispečeři, což ovlivní i cesty turistů do této středomořské země. Mluvčí letecké společnosti Travel Service Vlaďka Dufková ale uvedla, že šest letadel s českými turisty odletělo do Řecka v časných ranních hodinách a stávka se jich tedy nijak nedotkla.

Mzdy se snižují o desítky procent

Řekové stávkují, protože se zaměstnancům kvůli plánovanému zrušení většiny příplatků a odměn sníží mzdy o desítky procent. Zároveň porostou nepřímé daně, které způsobí nárůst cen zboží, a také zvláštní přímá daň, kterou platí důchodci.

Poslanci by o těchto návrzích měli hlasovat ve středu a ve čtvrtek. Socialistická vláda premiéra Jorgose Papandrea má v 300členném parlamentu většinu 155 poslanců. U tří z nich panují ale pochybnosti, zda plán podpoří, přičemž nelze úplně vyloučit, že se k nim přidají další.

Plánovaná opatření jsou v Řecku velice nepopulární. Podle průzkumů s nimi nesouhlasí 70 až 80 procent lidí.

Tagy: stávka dluh Řecko atény

Zdroje: ČTK