Tisíce Irů demonstrovaly proti drastickým vládním škrtům

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Kolem deseti tisíc, podle informací organizátorů dokonce až 25000, lidí se v sobotu v irském Dublinu zúčastnilo protestního pochodu proti plánovaným vládním škrtům a na protest proti zvyšování daní.

Účastníci mítinku uspořádaného v centru města vyzývali odboráře k boji o každé pracovní místo a proti omezování sociálních výdajů. 

"Zastavte diktát EU a MMF"

Mezi transparenty nechyběly výzvy k odstoupení vlády a zastavení "diktátu Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu". Někteří z protestujících požadovali uvěznění ministrů odpovědných za nynější hospodářské problémy země. 

Dublinská policejní správa před demonstrací veřejnost varovala, že průvod mohou zneužít extremistické síly k vyvolání nepokojů. Na 700 povolaných policistů ale proti demonstrantům nezasáhlo a akce se zatím obešla bez násilí. 

Rušení míst ve veřejném sektoru, škrty v dávkách

Úsporný program irské vlády předpokládá zrušení 24700 míst ve veřejném sektoru, zavedení daně na vodu, snížení minimální mzdy, škrty v sociálních dávkách a postupné zvýšení daní. Plán, o kterém má hlasovat parlament za necelé dva týdny, označily odbory za cestu do doby kamenné a vyhlášení války lidem s nízkými příjmy. 

Neprosazení navrženého rozpočtu a škrtů by podle odborníků zhoršilo finanční a hospodářskou krizi nejen v Irsku, ale i jinde v Evropě. 

V neděli má EU a Mezinárodní měnový fond rozhodnout o objemu finanční pomoci Irsku. Pomoc by měla dosáhnout zhruba 85 miliard eur a má částečně směřovat na sanaci problémových irských bank. Z 85 miliard eur, které má Irsko dostat, zhruba 35 miliard eur poplyne na podporu problémových bank a finančního sektoru. Dalších 50 miliard eur půjde na financování irského rozpočtu.

Tagy: Vláda protest demonstrace Irsko Dublin skrty

Zdroje: ČTK