Tisíce homosexuálů pochodovalo v telavivském průvodu

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Několik desítek tisíc Izraelců přišlo dnes na telavivský průvod homosexuálů. Ulice města, které je v celém Izraeli považováno za nejtolerantnější k této menšině, zaplavily duhové vlajky jako symbol těchto akcí na celém světě.

Dnešní Gay Pride Parade je tečkou za týdnem oslav a akcí. Mezi řečníky, kteří dnes k účastníkům promluvili, byla například předsedkyně opoziční Strany práce Šely Jachimovičová. "Miluji vás. Bojovala jsem za vás roky... Vy, jako odvážní a uvědomělí lidé se musíte zúčastnit boje za spravedlivou společnost," řekla.

Dalším z mluvčích byla bývalá předsedkyně kdysi vládní strany Kadima Cipi Livniová. Připomenula účastníkům, že mezi pozvanými je ne náhodou americký velvyslanec. "Byl pozván jako symbol rozhodnutí prezidenta Baracka Obamy uzákonit sňatky osob téhož pohlaví," řekla.

Průvod začal po poledni a odpoledne dorazil k cíli na populární Gordonovu pláž poblíž největších telavivských hotelů. Tam na účastníky čeká hudební a taneční produkce. 
Minulý týden do Tel Avivu dorazilo několik tisíc turistů, aby se mohlo hlavního průvodu zúčastnit. Pláž u hotelu Hilton, vyhledávaná místní komunitou homosexuálů, byla celou dobu vyzdobena duhovými vlajkami a pořádali se na ní hudební programy.

Letošní průvod byl už 14. v pořadí. Loni na něj přišlo až 100.000 lidí a letos organizátoři očekávají podobný počet osob.

Tagy: homosexuálové Izrael pruvod

Zdroje: ČTK