Thajská vláda dnes vyhlásí zákaz vycházení

- Aktuality autor: red

Thajská vláda dnes v některých oblastech hlavního města Bangkoku vyhlásí zákaz nočního vycházení, aby zabránila další eskalaci násilí, jež od čtvrtka způsobilo smrt 25 lidí. Oznámil to v televizi thajský premiér Apchisit Vedžadžíva.

Pracovníci českého velvyslanectví, které leží bezprostředně u oblasti okupované povstalci, jsou podle sdělení velvyslance v pořádku. Ambasáda nemá informace, že by v kritické části města byli čeští občané.

Podle sdělení vlády platí prozatím zákaz vycházení od 23:00 do 5:00 ráno místního času (od 18:00 do půlnoci SELČ). Podrobnosti o omezení pohybu obyvatelstva budou vydány během dne. Thajské úřady zároveň oznámily, že do zóny okupované povstalci vyšlou pracovníky Červeného kříže a dalších "neutrálních" humanitárních organizací, aby dojednali evakuaci žen, dětí a starších lidí.

Podle českého velvyslance v Bangkoku Ivana Hoťka nemá česká ambasáda informace o tom, že by se přímo v zóně okupované vzbouřenci, kterou v sobotu vláda vyhlásila za oblast ostré střelby, nacházeli čeští občané.
Zastupitelský úřad leží bezprostředně na hranicích obchodní čtvrti obsazené povstalci a většina českých diplomatů v blízkosti okupované zóny i bydlí, sdělil dnes Hotěk.

Některým pracovníkům ambasády bylo doporučeno nevycházet, ale o evakuaci velvyslanectví prozatím neuvažuje. Pokyn k dobrovolné evakuaci rodinných příslušníků v sobotu podle Hoťka vydala zatím jen ambasáda USA.

Agentura DPA dnes uvedla, že německé velvyslanectví zůstane v příštích dnech uzavřeno veřejnosti, neboť se k němu nelze dostat bez nebezpečí. Nouzově bude pro Němce fungovat konzulární služba v prostorách fancouzské ambasády.

Thajská armáda se v uplynulých třech dnech za cenu násilných střetů s demonstranty pokoušela izolovat ležení protivládních protestujících v centru metropole. Střety mezi demonstrující opozicí a armádou si jen za posledních 48 hodin vyžádaly 25 mrtvých a téměř 200 zraněných. V sobotu zemřelo osm lidí.

Protivládní demonstranti dnes podle agentury AFP označili thajského krále za jedinou naději pokojného řešení krize. Předák protivládního hnutí Jatuporn Prompan novinářům v Bangkoku řekl, že jedinou možností pro povstalce je "spolehnout se na dobrotu krále" Pchúmipchola Adundéta.

Dvaaosmdesátiletý monarcha nemá v zemi fakticky žádnou moc, nicméně má značnou morální autoritu a je považován za jedinou osobnost schopnou Thajce sjednotit. Král, který je od loňského září hospitalizován kvůli blíže neupřesněným plicním potížím, nynější vnitropolitickou krizi zatím nekomentoval.

Thajský premiér dnes oznámil, že vláda o týden odložila začátek vyučování po každoročních prázdninách, které měly původně skončit dnes.

"Požádal jsem ministra školství, aby se spojil s úřady v Bangkoku a odložil otevření škol o týden," řekl premiér podle agentury AFP.

Thajsko je rozděleno na stoupence exilového bývalého premiéra Tchaksina Šinavatry, kteří na demonstracích používají červenou barvu oblečení, a "žluté" příznivce vlády, kteří mají podporu bangkockých vyšších vrstev.

Stoupenci bývalého premiéra chtějí už několik týdnů protesty dosáhnout odchodu premiéra Vedžadžívy, zatímco žlutí jej chtějí v úřadu udržet.

Tagy: nepokoje Bangkok

Zdroje: ČTK