Těžký zločinec Manson se stal námětem pro představení

- Aktuality autor: Danica Klein

Dvě divadelní skupiny se spojily v projektu Manson, který se zabývá postavou Charlese Mansona, jednoho z nejznámějších zločinců a zároveň fenoménu inspirujícího světovou popkulturu. Premiéru uvedly taneční soubor DOT504 a Těatr Novogo Fronta dnes večer v klubu NoD.

"Téma Charlese Mansona jsme našli společně. Pro nás je to příběh, který všichni znají, každý se k němu nějak staví," řekl k představení jeho režisér Aleš Janák. Charles Manson strávil většinu života ve vězení, nejčastěji za krádeže aut, podvody a padělání kreditních karet. Na sklonku 60. let byl hlavou skupiny Rodina, která měla na svědomí několik brutálních vražd. Jejich obětí byla i těhotná Sharon Tateová, manželka režiséra Romana Polanského. Manson byl odsouzen k trestu smrti, který mu byl změněn na doživotí, ačkoliv mu nebylo prokázáno, že by vraždu osobně spáchal.

"V lidech jeho činy, s nimiž bývá spojován, ale které mu paradoxně dosud nebyly dokázány, vyvolávají odpor, ale na druhou stranu se jeho osobnost stala i inspirací pro mnoho celebrit a popkulturních idolů. Charles Manson je pro nás i osobou mediální a silně medializovanou, která už několik desítek let tančí před televizními kamerami," popisuje Janák důvody vzniku inscenace.

Nikdy mu nebyla prokázána přímá vina

Připomíná, že Manson, který téměř celý svůj život tráví dobře zajištěn v americké věznici, může letos opět požádat o propuštění. Námětem představení je podle něj paradoxní fakt s jakými hroznými zločiny je Manson spojován, ale nikdy za ně nebyl odsouzen, protože mu nikdy nebyla prokázána přímá vina.

"Ptáme se, zda tento člověk může za své činy cítit vinu a jak s těmito lidmi nakládá i právní systém, který je není schopen potrestat. Ačkoli je naše představení nabito paradoxy, sympatie k Charlesovi Mansonovi necítíme," dodává.

Soubor DOT504 (pojmenovaný podle pořadového čísla své někdejší žádosti o dotaci) založila v roce 2006 choreografka Lenka Ottová. Velký úspěch doma zaznamenal soubor s předchozím představením Mah Hunt, za něž byla Lenka Vágnerová nominována na cenu Thálie za tanec a spolu s druhým protagonistou duetu Pavlem Maškem dostali Cenu diváků na festivalu Česká taneční platforma 2011. Za inscenaci 100 Wounded Tears získal soubor v roce 2009 ocenění na prestižním festivalu v Edinburghu.

Tagy: Praha umění zločinec představení

Zdroje: ČTK